125 évvel ezelőtt látta meg a napvilágot Bay Zoltán, a kiemelkedő magyar tudós, aki Gyulaváriban született. Az ő munkássága nem csupán a fizikában, hanem a tudományos élet egész területén maradandó nyomot hagyott.


Bay Zoltán fizikus életének és munkásságának jelentőségére emlékeztek születésének 125. évfordulóján, július 24-én, a gyulavári temetőben található sírhelyénél. Az eseményen a tudományos közösség és a helyi lakosok gyűltek össze, hogy tiszteletüket tegyék a kiváló tudós előtt, akinek hozzájárulása a fizikához és a magyar tudományos élethez máig érezhető.

Bay Zoltán és kutatócsapata Európában elsőként, egy saját fejlesztésű radarral, a világon páratlan eljárás segítségével mérte meg a Föld és a Hold közötti távolságot. E kutatások során Bay és csapata figyelemre méltó eredményeket ért el. 1944-re olyan radartechnológiát alkottak, amely lehetővé tette, hogy már 60 kilométeres távolságból is észleljék az ellenséges repülőgépeket. Mint sok más, nagy jelentőségű felfedezés esetében, a Hold-radar kísérletek sikerét is a haditechnikai innovációk révén érhettük el.

Az ünnepi megemlékezés keretein belül Hegedűs István református lelkipásztor köszöntötte a résztvevőket, és rövid összefoglalót adott a neves magyar tudós, Bay Zoltán életéről. Márky-Zay Lajos csillagász emlékeztetett arra, hogy Bay Zoltán nemcsak kiemelkedő fizikatudós volt, hanem tehetséges író és zongorista is. A gimnázium befejezése után a családja orvosi pályára szerette volna terelni, de őt a fizika világa vonzotta, különösen Eötvös Loránd inspiráló munkássága hatására, amelyet Debrecenben hallott.

A megemlékezés a tudós végső nyughelyének megkoszorúzásával ért véget.

Related posts