A Bakony csodás erdeiben ismét felcsendülnek a helyi kedvenc hangok! (videó)


Az időjárás és a klímaváltozás már régóta hatással van az erdőkben hallható, jellegzetes és kedves hangokra. A Bakony gyönyörű tájain az év nagy részében a patakok alig csörgedeznek, sok esetben teljesen kiszáradnak. Azonban a közelmúltban bekövetkezett jelentős csapadék Veszprém vármegyében némileg kedvező irányba terelte a helyzetet. Ebben a cikkben bemutatjuk a szakemberek, a helyiek és a turisták tapasztalatait, akik mindannyian észlelték a változásokat.

A Gerence medrének alján, Bakonybélnél, nemrég még alig hullámzott a víz, a patak mintha megpihent volna, csupán egy kacsa élvezte a fürdőzést, miközben fiókái napoztak egy kövön. Ezt a pillanatot videónkon is megörökítettük. Hasonlóan alakult a helyzet a többi bakonyi pataknál is, mint például a Cuha és a Gaja. Azonban az időjárás most kedvezően változott, és a sok eső végre életet lehelt a vízfolyásokba.

A medrekben tapasztalható vízmennyiség észlelhető növekedést mutat, ugyanakkor nem kell drámai változásokra számítani. A vízszint messze elmarad a régi időktől, és a kedvezőbb vízállás is csupán átmeneti jelenség volt. Mégis, egy kis csobogás újra felcsendült, örömet hozva a helyiek és a kirándulók számára egyaránt.

Bakony varázslatos tájain az időjárás most új életet lehelt a természetbe. Az erdők friss, zöld színpompája és az illatos levegő egy igazi felüdülést nyújt minden látogatónak. A fák lombjai között átszűrődő napsugarak játékosan táncolnak, miközben a madarak csicsergése hirdeti a tavasz eljövetelét. Az erdők mélyén sétálva a felfrissült levegő és a természet zsongása minden érzékszervünket megörvendezteti.

Éltető víz! Az erdők felfrissülésének időszaka! Ezt a fontos üzenetet osztotta meg a Bakonyerdő Zrt. A szakemberek magyarázata szerint a hazai erdők jelentős része nem függ a többletvízhatástól, hanem kizárólag a csapadék mennyiségére támaszkodik. A csapadék nem csupán a vízháztartás alapját képezi, hanem a legfontosabb bevételi forrás is. Domb- és hegyvidéki területeken a szivárgó víz, míg síkvidéken a talajvizek, illetve ártéri területeken az időszakos elöntések is hozzájárulnak ehhez a komplex vízháztartási rendszerhez.

Az erdei ökoszisztéma szempontjából elengedhetetlen szerepet játszik mind a felszíni, mind a föld alatti vízforrások létezése. Érdekes módon, ha a csapadék mennyisége egy bizonyos szint alá csökken, akkor zárt erdők nem tudnak kialakulni. A szárazabb régiókban a csapadék mennyisége jelentős korlátozó tényezővé válik a fák növekedésében, és így a zárt erdőségek létrejöttében. Ennek hátterében az áll, hogy az erdők a Föld egyik legnagyobb vízigényű természetes ökoszisztémáját képviselik.

Related posts