A Mandiner írása alapján Ferenc pápa a sírjánál kifejezetten éles kritikát fogalmazott meg XVI. Benedekkel kapcsolatban.

A Mandiner főmunkatársa, Szilvay Gergely, a nemrégiben elhunyt XVI. Benedekre vonatkozóan egy provokatív elemző cikket írt, amelyben azt állítja, hogy Ferenc pápa a sírjánál gyalázta elődjét. A cikk címe már önmagában is erőteljes üzenetet hordoz: a szerző a következő pápát „igazi” vezetőként képzeli el. A bevezető szöveg sem marad el a hatásossággal: "Ferenc nem egy reformpápa volt, hanem inkább káoszpápa, aki mindig az első helyet kereste, és a rendrakás helyett a zűrzavart hagyta hátra."
Szilvay a Facebook-oldalán így kezdte el cikkét: "Manapság egyre népszerűbb az egyház bírálata, és a szinodális út is a középpontba került (amire én személy szerint nem tartom helyesnek). Ebből következik, hogy Ferenc pápa ellenzőinek, sőt a laikusoknak is joguk van kifejezni véleményüket. Nos, én most megteszem ezt. Ferenc nem volt kiemelkedő pápa. Inkább egy közepes, átlagos vezető, hiszen az előző században hozzászoktunk a nagyszerű pápákhoz. Valamilyen okból a Szentlélek őt választotta a bíborosok számára legutóbb. Nem reformer pápa volt, hanem inkább a zűrzavar képviselője, de valószínűleg a Gondviselésnek volt egy terve az egyházban tapasztalható kis káosszal. Ennek megvolt a maga indoklása."
Mindez azért is érdekes, mert lapja, a Mandiner eközben címlapon búcsúzott a pápától. A búcsúztatáson ott volt Orbán Viktor miniszterelnök, Sulyok Tamás államfő és Semjén Zsolt kormányfőhelyettes is. Orbán a temetés után azt nyilatkozta a TV2-nek: "Mondhatom, hogy fölbujtóm, bátorítóm és biztatóm volt minden békekezdeményezésben, tehát nagyon sokat köszönhetek neki, támaszt is nyújtott, egy barátot vesztettem el, és Magyarország is elveszítette egy barátját, mert a Szentatya szeretett bennünket. A gyász ezért kétszeres volt a mai napon a vállunkon". Ferenc halála után még Bayer Zsolt is sajnálatának adott hangot azért, mert korábban demens vénembernek nevezte a Szentatyát.
Szilvay írását egy érdekes anekdotával indítja, amelyet állítása szerint egy ismerősétől szerzett. Az újságíró visszaemlékezik, hogy XVI. Benedek temetésén Ferenc pápa a sírnál félhangosan azt hangoztatta: "Na, végre ettől az embertől is megszabadultam." Ugyanakkor a szerző elismeri, hogy Ferenc pápa a hétköznapi hívekkel mindig kedves és figyelmes volt.
A szerző cikkében éles kritikával illeti a pápát, aki állítása szerint többértelmű megnyilatkozásokat tett, majd utólag a szabadelvűbb értelmezésekre hivatkozott. Ezen kijelentések különösen a házasság, a gender és az LMBTQ kérdéseit érintik. Szilvay hangsúlyozza, hogy Ferenc pápa azt nyilatkozta, miszerint minden vallás Istenhez vezet, ami szerinte elfogadhatatlan és a pápai szerephez méltatlan. A cikkben szóba kerül a teremtésvédelem is, amely Szilvay szerint a katolikus tanítás védjegye alatt a progresszív körök által népszerűsített környezetvédelmi nézeteket öleli fel. Hasonlóképpen, a bevándorlás és az egyenlőség kérdésében is olyan elveket képvisel, amelyek ellentétesek a klasszikus keresztény szeretetrenddel. Ferenc pápa következetlenségei is felmerülnek, hiszen gyakran ellentmondásos álláspontokat képvisel: egyszer azt állítja, hogy nem ítélkezik, majd később mégis ítéletet mond.
Bár Ferenc pápa migrációval kapcsolatos nézeteiért egy időben gyakran kaptak kritikát a magyar kormányhoz közel álló körökből, a legutóbbi időszakban, különösen a pápa látogatása óta, ezek a vélemények visszaszorultak. A Szentatya halála után éles bírálatot leginkább Szakács Árpád, a kormánytól távolodó publicista fogalmazott meg, aki így nyilatkozott: "Ferenc pápa valójában gyenge jellem volt, aki Isten helyett egy másik erőt választott, és egy pitiáner végrehajtóként működött a globális érdekek szövevényes hálójában. Ha erősebb jellem lett volna, más úton járt volna. Hamarosan világossá válik, hogy Ferenc pápa az első olyan egyházfő évszázadok óta, akinek semmilyen maradandó öröksége nincs, tetteinek csupán következményei maradnak. A képmutatás, a hazugság és az aljasság követendő hittétellé emelésével írta át a vallásos diskurzus normáit."