A Rolls-Royce kis atomerőművei akár alternatív megoldást is nyújthatnak a paksi bővítés helyett, lehetővé téve a kormány számára, hogy támogassa az energiaigényes ipari szektort.
![](/images/content/8530201381/b376d6bdf4195597e601a65357e5348c.jpg)
Az oroszok és a francia kollégák mellett a magyar kormány újabb "stratégiai partnert" választott a nukleáris energia szektorában: ezúttal Nagy-Britanniára esett a választás, amely szintén jelentős atomnagyhatalomnak számít. A hírportálok némileg szenzációhajhász módon számoltak be arról, hogy Szijjártó Péter külgazdasági és külügyi miniszter legutóbbi nyilatkozata szerint Magyarország részt vesz a kisméretű nukleáris erőművek, más néven moduláris reaktorok fejlesztésében.
Magyar-brit nukleáris együttműködésre korábban is volt példa, a paksi atomerőmű vizsgálta, használhatók-e a brit állami British Nuclear Fuel Ltd. fűtőelemei az orosz kazetták helyett. A próbára az ugyanilyen típusú finnországi loviisai erőműben került sor, de ezt nem követte megrendelés, mert az oroszokénál olcsóbb forrás nem létezik. (Paks II. esetében a majdani üzemelésnek csak az első tíz éve után lehet nem orosz fűtőelemet használni - garanciális, jótállási okokból.)
A miniszter Facebook-posztjában nem bocsátkozott részletekbe a partnerség természetéről, de valószínűtlen, hogy a magyar szakértelemre a reaktorfejlesztéshez lenne szükség, mivel a Rolls-Royce (RR) már a reaktor engedélyezési folyamatának előrehaladott állapotában van. A miniszter nyilatkozata szerint "stratégiai együttműködést alakítunk ki annak érdekében, hogy a kis moduláris atomreaktorok minél előbb alkalmazásra kerülhessenek az energiaellátás terén. Magyarország készen áll arra, hogy részt vegyen ezen nukleáris technológia fejlesztésében és későbbi alkalmazásában."
Reálisan tehát ez utóbbi lehet a lényeg, majdani piacként számíthat Magyarországra a Rolls-Royce, illetve a fejlesztést anyagilag is támogató brit kormány. Itthon pedig ezek a reaktorok - Szijjártó szavaival élve - futballpályányi területen, egy-két-három évnyi beruházással tudnák biztosítani egy-egy település vagy egy-egy nagyobb gyár energiaellátását. Kérdés persze, hogy a helyi lakosok vagy a környezetvédők mit szólnak majd ehhez, de ettől függetlenül is három évnél rövidebb engedélyezésben és kivitelezésben reménykedni puszta illúzió.