"Az Egyesült Államokban egyfajta ellenforradalmi mozgalom bontakozik ki, de a kimenetele még mindig kérdéses" - nyilatkozta Trump helyettes asszisztense.


Van-e olyan aspektusa a magyar családügyi jogszabályoknak, amely integrálható az amerikai jogrendbe? Miért utasítja el a Z generáció a feminizmus, a liberalizmus és a faji politikával kapcsolatos általános megállapodásokat? Trump elnök korábbi helyettes asszisztensével folytattunk eszmecserét arról, hogy miért van szükség a Family Lives Matter mozgalomra.

Theo Wold a Claremont Institute Center for the American Way of Life nevű intézetében a szövetségi közigazgatási projekt vezetője. Donald Trump első ciklusában három és fél évig az elnök helyettes asszisztense volt a Fehér Házban, ezt megelőzően a District of Columbia körzet fellebbviteli bíróságán dolgozott, Idaho államügyész-helyettese volt, illetve Mike Lee szenátor kongresszusi munkáját segítette főtanácsos-helyettesként. Feleségével öt gyermeket nevelnek az Idaho állambeli Boise-ban.

Természetesen! Kérlek, írd le, melyik szöveget szeretnéd egyedivé tenni, és szívesen segítek!

Ön a Center for the American Way of Life nevű intézetben dolgozik. A család alapvető része az amerikai életformának?

Igen, egyértelműen. Nem beszélhetünk amerikai életformáról erős családok nélkül; szükséges, hogy a fiataloknak igényük legyen élettel teli házasságot kötni, és ehhez támogatást kapni, hogy gyermeket vállalhassanak azok, akiknek lehet gyermekük. Azt hiszem, ez mindig is az amerikai politikai diskurzus része volt, a huszadik század elején ez természetesnek számított, a század végén pedig kicsit változott a helyzet, a közvélekedés a gyerekeket mintha a családi élet másodlagos elemként kezdte volna kezelni. Nyilvánvalóan a házasságra helyeződött a hangsúly, ebben szerepet volt annak, hogy az LMBTQ mozgalom politikailag és jogilag egyaránt nagy aktivitást mutatott. Aztán

Olyan emberek, akik bátran vállalják a szót és elkötelezetten kiállnak a gyermekek érdekei mellett a nyilvánosság színpadán.

Mennyire mélyen gyökerezik a családalapítás vágya az átlagos amerikai fiatalok életében?

Az Y, vagy millenniumi generáció még mindig egy nagy kérdőjel. De szerintem a korosztályuk fiatalabb tagjai, a közvetlenül az ezredforduló előtt születettek, illetve a Zoomerek (így hívjuk a Z generációt) sok szempontból teljes mértékben elutasítják a modernitást. Vallásosabbak, nem csak spirituálisak, sőt, vallási meggyőződésükben inkább ortodoxak. Nagyobb valószínűséggel házasodnak, és azt fiatalabb korukban teszik, illetve nyitottak arra, hogy nagycsaládosokká váljanak. Vannak apró pozitív változás ok: például a tömegközlekedési eszközökön külön ülőhelyeket teremtettek az anyák, a kismamák vagy a gyerekek számára, a szórakoztatásiparban, a filmek, zenék megjelenésénél az alkotók jobban figyelembe veszik a gyerekek érzékenységét, a családok szükségleteit. Szóval elindult egy jelentős változás.

Nagyon izgalmas, hogy ezt mondod, mert éppen azon gondolkodtam, hogy a családi és hagyományos erkölcsi értékek eróziója milyen hatással van az új generációk gondolkodásmódjára. Milyen változásokat hozott ez a mentalitásukba?

Úgy tűnik, hogy egy valódi társadalmi káosz zajlik: a baby boomer generáció – amely sokak szerint hihetetlenül önző és felfuvalkodott – sikeresen áthárította saját problémáit az utódaira, az X és Y generációkra. Ezzel szemben a Z generáció mintha egyfajta lázadást képviselne, elvetve a baby boomerek hagyományos kulturális szimbólumait, mint a farmerdzsekik, bőrnadrágok, láncok és motorok. Az új generáció keres valami friss és autentikus kifejezést, amely eltér a korábbiak megszokott normáitól.

- ez a fiatal amerikai generáció nő fel a szemeink előtt, és bár a túlzott technológiahasználat jellemzi őket, mégis, egyre inkább a tradicionális módon akarnak élni. Meglepő jelenség, de nekem személy szerint felcsillantja a reményt.

Az állítások alátámasztására rendelkezésünkre állnak hiteles statisztikai adatok, amelyek megerősítik a tényeket. Léteznek bizonyítékok, amelyek alátámasztják ezt a megállapítást?

Azt hiszem, a legjobb objektív bizonyítékok a különböző generációs csoportokon végzett attitűd-felmérések. Ezek azt mutatják, hogy a Z generáció nyitottabb az ortodox vallásgyakorlásra. Ez az oka annak, hogy a korábbiakhoz képest sokkal több Z generációs fiatal jelent meg a keleti ortodox egyházak közösségeiben. Ugyanilyen attitűd-felmérések azt jelzik, hogy a Zoomerek nyitottabbak arra, hogy fiatalon megházasodjanak. 23 és 29 életév közé teszik a házasságkötésre alkalmas kort, miközben az Y nemzedék 33 és 42 éves kor között házasodna ideálisan.

Trump elnöksége alatt évtizedek óta először a republikánus jelöltek közül ő érte el a legnagyobb előrelépést a fiatal szavazók között, ami komoly fejtörést okozott a demokraták számára. Számukra nehezen érthető ez a kulturális jelenség, amely új kihívások elé állítja a politikai tájat.

Meglepődöm, mert az utóbbi évek során a baloldali identitáspolitikával, a woke mozgalom egyetemeken való jelenlétével, valamint a mainstream média és a Big Tech hatalmával foglalkoztunk. Ön viszont azt állítja, hogy a valóság éppen ennek az ellenkezője: a fiatal generáció, szemben e hatásokkal, igyekszik visszatalálni egy olyan társadalmi rendhez, amely vélhetően a nagyszüleik idejében volt jellemző.

A kormányzati tevékenységem, a Claremont Institute-nál eltöltött időm, valamint katonai szolgálatom során számos 22-24 éves fiatal találkozásával gazdagodhattam. E tapasztalatok során világossá vált számomra, hogy sokuk életét a túlélés határozza meg. Olyan készségeket alakítottak ki, amelyek párhuzamba állíthatók az egykori szovjet fiatalokéval: az egyetemi éveik alatt megtanulták, hogyan küzdjenek meg a woke-őrület kihívásaival. Mesterfokon sajátították el a technológiai kommunikációt, lehetővé téve számukra, hogy megőrizzék fontos társadalmi kapcsolataikat. Most, hogy átléptek a felnőttkor küszöbén, és már az első munkahelyükön dolgoznak, egyre magabiztosabban fejezik ki véleményüket és nézeteiket.

Azt gondolom, szépen átejtettek bennünket, és azt hiszem, ők még inkább machiavellisták. Tudták, hogyan kell eligazodni a rendszerekben. Nixon elnök kifejezésével élve, a fiatal, felnövekvő nemzedékben volt egy csendes többség, és az irányította a játszmát, és ma már egyre szabadabban vállalják a nézeteiket, illetve azt, hogy mennyire elutasítják az egykor uralkodó világlátást, a modern liberalizmust.

Az első Trump-kormányzat jelentős hatással volt az új jelenség kialakulására, különösen a politikai diskurzus és a társadalmi dinamika terén. Az elnöki ciklus alatt a kormányzat számos intézkedést hozott, amelyek elősegítették az adott jelenség megerősödését. Elsőként, Trump retorikája és kommunikációs stílusa radikálisan eltért a korábbi elnökökétől. A közvetlen és provokatív megnyilvánulások révén új platformokat teremtett a politikai viták számára, ezáltal sokakat mobilizált. A közösségi média használata is kulcsszerepet játszott, hiszen Trump gyakran közvetlenül a nagyérdeműhöz fordult, elkerülve a hagyományos médiát. Ezen kívül a kormányzat politikai intézkedései, mint például a bevándorlás szigorítása és a kereskedelmi háborúk, felkeltették azok figyelmét, akik úgy érezték, hogy az előző kormányok nem képviselik érdekeiket. A Trump-kormányzat által bevezetett politikák sokak számára új lehetőségeket és identitásformálást hoztak, így a politikai táj jelentősen átalakult. Az első ciklus alatt a kormányzat támogatást nyújtott a konzervatív mozgalmaknak és csoportoknak, amelyek szintén hozzájárultak az új jelenség térnyeréséhez. A politikai táj változása mellett a társadalmi feszültségek is fokozódtak, ami új kihívások elé állította az országot. Az első Trump-kormányzat tehát nemcsak hogy formálta a politikai diskurzust, hanem új identitásokat és politikai mozgalmakat is létrehozott.

Úgy vélem, hogy a generációváltás nem valósulhatott volna meg Trump első elnöksége nélkül; enélkül a folyamat egyszerűen nem indult volna el. A fiatalok közül sokan úgy érzik, hogy a Trump által véghez vitt események hatására váltak tudatos, érett politikai állampolgárokká. Trump számos tabut megdöntött, és ezzel új perspektívákat nyitott meg. Most pedig azt látjuk, hogy ezek a fiatalok már túlléptek Trump örökségén, és új utakat keresnek a politikai diskurzusban.

Trump volt az első elnökjelölt a közelmúlt történetében, aki nyíltan beszélt a globalizmus és a tömeges bevándorlás káros következményeiről. Figyelmeztetett arra, hogy a liberális kormányzatok hogyan hagyták magukra a városokat, és mennyire képtelenek voltak megoldást találni a gazdasági jólét, a drogfüggőség, a bűnözés és az erőszak problémáira.

Az elnök egyik korai támogatójaként kezdtem pályafutásomat, majd kaliforniai születésűként a Fehér Ház falain belül a tömeges bevándorlás kérdéseivel mélyedtem el. E tapasztalatok során egyre világosabbá vált számomra, hogy

Úgy érzem, hogy jelentős eredményekre tettünk szert, de a háttérben ott volt a mélyállam, a bürokrácia makacs tagjai, akik folyamatosan gátolták a demokratikusan megválasztott elnök programjának megvalósítását. Azonban most úgy tűnik, hogy valóban egy új korszak kezdődik: Elon Musk DOGE-csapata és az elnök jogi csapata dinamikusan és hatékonyan dolgozik azon, hogy letartóztassa a mélyállam hatásait – kíváncsian várom, hogy mit tartogat számunkra a jövő.

Egyetért ezzel a szokatlan tempóval? Vannak, akik egyenesen arról beszélnek, hogy valódi ellenforradalom zajlik Washington DC-ben.

Teljes mértékben egyetértek, ez valóban egy ellenforradalom. Az események kimenetele azonban még ködös. Reményeim szerint az elnök és a körülötte lévő csapat sikeresen navigálnak a nehézségek között, de a szövetségi bíróságok egyértelműen ellenük dolgoznak. A média szintén nem segíti őket, sőt, a baloldalnak megvan az a különleges tehetsége, hogy olyan ügyeket, amelyeket én csak mikro-narratíváknak hívok, felnagyít, és középpontba állít. Jelen esetben a mikro-narratíva körülbelül így hangzik: a szövetségi intézményekben végrehajtott létszámcsökkentések a republikánus szavazókra is hatással vannak; ezért most azt a kérdést fújják: Nem érzik szégyenkezve a Trump támogatói? Hiszen most az ő munkahelyeik is veszélybe kerültek.

Azt gondolom, minden ellenforradalom együtt jár egy átmeneti fájdalommal. Nehézségekbe fog ütközni, ahogy túllépünk a Roosevelt-féle birodalmi elnökségi struktúrán, amely csaknem 100 éven át dominálta Amerikát.

A leglényegesebb dolog az, hogy az elnök eltökélten lépett a tettek mezejére, és most gyors ütemben halad előre. Egyetértek abban, hogy bizonyos leépítések és változtatások során érdemes lenne fokozottabb figyelmet fordítani a részletekre, de az elnök a gyors cselekvést helyezte a középpontba, ami rendkívül fontos. Az első Trump-kormányzat tapasztalata azt mutatja, hogy az elnöknek nem szabad belemerülnie egy sakkjátszmába a mélyállammal, a médiával és a szélsőbaloldallal. A sakk helyett inkább kidobósra kellene váltani, és gyors döntéseket hozni.

Ön szerint a Trump-kormányzatnak a családpolitika terén szükséges lenne új irányvonalat képviselnie a második ciklusában, eltérően az elsőtől? Sikerült-e eddig megfelelő lépéseket tenniük ezen a téren?

Nem vagyok biztos abban, hogy mindent megvalósítottunk, de úgy vélem, hogy az elért eredményeink nem kapták meg a nekik járó elismerést. Ivanka Trump, az elnök lánya, jelentős szerepet játszott egy átfogó portfólió irányításában; például növeltük a gyermekgondozási támogatásokat azok számára, akik a gyermekeikkel otthon maradnak, és anyagi ösztönzőket vezettünk be a gyermekvállalás ösztönzésére, mindeközben pedig arra is ügyeltünk, hogy a gazdasági mobilitás fenntartása se maradjon el. Úgy vélem, Ivanka nem kapott meg annyi elismerést ezért a munkáért, és ennek egyik lehetséges oka az, hogy...

Ne avatkozz bele a piaci mechanizmusokba! Ne adj állami támogatást! Még akkor sem, ha az nemzeti érdek, hiszen a családok és a gyermekek ügyét viszi előre. Ilyet tehát nem lehet csinálni a doktrína szerint. Azt hiszem, ennek ellenére ez a gazdasági segítség sok dolgozó ember számára kimutatható hasznot hozott, ösztönözte őket a házasságkötésre, a gyermekvállalásra. Szóval szerintem ez egy jó kezdet volt. És biztos vagyok benne, hogy Ivankának sok ötlete van még a második ciklusra.

Van-e a magyar családügyi szabályozásnak olyan eleme, amely alkalmas lehet az amerikai jogba való átültetésre?

Nyilvánvaló, hogy a helyzet összetett. Az Amerika First politikai program egyik különlegessége éppen az, hogy rendkívül jól érzékeli, mely szabályozások működnek jól a szövetségeseink körében. A magyar szociálpolitika például sokak számára ismerős lehet. Már nem az a korszak van, mint a régi Reagan- vagy Bush-érákban, amikor az Egyesült Államok adta meg a ritmust, és a világ többi része követte a példánkat. Most inkább a jó ötletek "büféjébe" látogatunk el, ahol a legjobbnak tűnő megoldásokat választjuk ki, majd megvizsgáljuk, hogy ezek hogyan adaptálhatóak a hazai viszonyokhoz. Kétségtelen, hogy a gyermekek után járó adókedvezmények rendszere körül akadnak problémák. Véleményem szerint...

A szülési szabadság és az anyaság vállalásának pénzügyi támogatása kiemelkedően fontos kérdés. Az anyák szerepe rendkívül értékes, hiszen ők szülnek új életet, ezáltal újjászültve a nemzetet. A jogi és gazdasági kereteknek tükrözniük kellene ezt a különleges szerepet, hiszen az anyák új állampolgárokat hoznak a világra. Sajnos, ez a szemlélet még nem terjedt el Amerikában, és óriási előrelépést jelentene, ha sikerülne ezt a gyakorlatot meghonosítani. Az elnök nyíltan hangsúlyozta, hogy a kormánynak támogatnia kell a termékenységet elősegítő technológiákat, valamint segíteni azokat a családokat, akik gyermeket vagy több gyermeket szeretnének vállalni, különösen ott, ahol termékenységi válság tapasztalható. Véleményem szerint a magyar adópolitika ezen elemeit és az anyaságot támogató pénzügyi ösztönzőket érdemes lenne integrálni az amerikai jogrendbe, hiszen ezek a családok számára jelentős társadalmi tőkét képviselnek.

Ön Idahóban él, ez valószínűleg az Egyesült Államok legvidékiesebb és leggyakorlatiasabb állama. Az ottani élet, az ottani értékrend gyökeresen más, mint Amerika más államaiban vagy nagyvárosaiban?

Amikor 2021-ben megszűnt a Fehér Ház-i megbízatásom, a feleségemmel tudatosan döntöttünk úgy, hogy Idahóba költözünk, és pontosan ezen okok miatt. Erős evangéliumi keresztény és mormon közösségek vannak, nagyon családbarát hely. Idaho államban a legmagasabb a születési ráta, és nem a bevándorlók szülnek, hanem az amerikai lakosok.

Az emberek részt vesznek a közösségi életben, szorosan követik a politikát. Az egyik utolsó szeglet lehet, ahol a függetlenség nyugati szelleme még tetten érhető. Az emberek nem akarnak a kormányra támaszkodni, inkább a szomszédaikra hagyatkoznak. És van valamit a tájban, ami nagyon emlékeztet a közép-európai miliőre. Remélhetőleg még ebben az elnöki ciklusban éppen az ilyen helyek, mint Idaho és Montana lesznek azok, amelyek az amerikai kultúra új bölcsőiként funkcionálnak. Ahol az igazi amerikai kultúra él és virul.

Ha egy idahói látogat Budapestre, és mélyen beleszippant a levegőbe, talán egy kicsit közelebb kerül a magyarokhoz, mint ahogyan egy New York-i valaha is érezhetné. A város különleges atmoszférája és történelmi vibrálása olyan élményt nyújt, ami megérinti a látogatót, és összeköti a különböző kultúrákat.

Kétségtelenül. A zene itt sokkal gazdagabb, az ételek ízletesebbek, és az építészeti csodák is lenyűgözőbbek. Budapesten van valami különleges, ami erősen visszautal arra a kultúrára, amit Idahóban igyekszünk ápolni és megőrizni.

--

Related posts