A hír hallatán a szolnoki régész azonnal útnak indult a helyszínre, szívében izgalommal telve, hiszen a táborozó gyerekek által felfedezett tárgyak ígéretes nyomokat sejtettek a múlt titkaiban.


Újabb izgalmas felfedezések várnak ránk Szolnokon! A napokban általános iskolás diákok akadtak rá különös tárgyakra a Tisza kiszáradt medrében. Dr. Kertész Róbert régész most részletesen mesél a felfedezések hátteréről és arról, mit érdemes tudni ezekről az érdekes leletekről.

Szolnokon, a Tisza és Zagyva folyók találkozásánál egy különleges esemény zajlott, amelyre az általános iskolás gyerekek biztosan sokáig emlékezni fognak: régészeti leletekre bukkantak a száraz mederben. A fiatal felfedezők izgalommal becsomagolták a talált tárgyakat, majd elvitték őket a nyári táboruk helyszínére, ahol szakértő segítségét kérték a leletek azonosításához. A Damjanich János Múzeum régésze, dr. Kertész Róbert, aki hosszú éveken át kutatta Szolnok középkori és kora újkori történelmét, azonnal reagált a hívásra. Így elsőként értesültünk a napvilágra került leletek koráról és azok valószínű funkciójáról. De vajon újabb régészeti felfedezések várnak ránk Szolnokon? A régész most részletesen mesélt arról, amit érdemes tudni ezekről a különleges tárgyakról.

Egy tábor délutánja történelmet írt, általános iskolások bukkantak leletek nyomára

A szolnoki Tisza Mozi nyári filmes táborának aktuális turnusában 21 lelkes fiatal, főként 12-14 éves gyerek csatlakozott, akik különféle iskolákból érkeztek Szolnokról és környékéről. Az egyik délutáni szabadidős program izgalmas "kincskeresés" volt, amely a Zagyva-torkolat és a Tisza hídfője közötti szakaszon zajlott. A tartós aszály következtében olyan mederrészek bukkantak fel, amelyek máskor rejtve maradnak a víz alatt. A táborszervezők arra bíztatták a gyerekeket, hogy alaposan nézzenek körül, és nem is kellett sokáig keresgélniük, hiszen hamar rábukkantak valami különlegesre.

Lelet, lelet hátán, kályhacsempe, edény, pénzérme és állatcsont. A gyerekek rövid idő alatt több, korábban évszázadokig rejtve maradt leletet találtak:

Mivel a leletek származása különböző történelmi korszakokból származónak tűnt, a kutatás érdekében felkeresték a Damjanich János Múzeum régészét, dr. Kertész Róbertet. Ő örömmel fogadta el a meghívást, és a Tisza Moziban, a tábor helyszínén tartott előadást a fiataloknak. Beszélt a tárgyak valószínű koráról és funkciójáról, izgalmasan mesélve a múlt titkairól.

Török időszaktól a Monarchia koráig

A leletbemutató egy izgalmas utazás volt a tudomány és az élmények világában. A legújabb felfedezés, amelyet a gyerekek tettek, egy fehérre égetett, gömöri kerámia töredéke. Érdekessége, hogy nem a helyi területen készült, hanem Észak-Magyarországról érkezett, valószínűleg a kereskedelem révén a 16-17. században. Ez a különleges darab nemcsak a múlt titkait rejti, hanem egyben a történelmi kapcsolatok izgalmas hálóját is bemutatja.

Related posts