Bagolyritkaság pihent meg a Mecsek zöldellő erdeiben | Sokszínű vidéki táj


A Dél-Dunántúlon ritkán találkozhatunk kóborló egyedekkel, akik szabadon barangolnak a tájon.

Ritka bagolyfajra bukkantak a Mecsek csodálatos tájain - adta hírül a Duna-Dráva Nemzeti Park.

A Nyugat-Mecsek Tájvédelmi Körzet lenyűgöző tájain, ahol a természet csodái mindig tartogatnak meglepetéseket, egy különleges esemény zajlott. A madáritató, amely a monitoring tevékenységek részeként működik, váratlan vendéget fogadott: egy uráli baglyot. A kameracsapda által rögzített felvétel lenyűgöző pillanatokat örökített meg, és e ritka faj megjelenése újabb bizonyíték a körzet gazdag biodiverzitására.

Ez a nagytermetű bagoly hazánkban csak az Északi-Középhegységben költ bizonyítottan, ott is meglehetősen kis számban. A Dél-Dunántúlon ritkán bukkannak fel kóborló egyedei, főként a téli időszakban. A Mecsek belső területeiről ez idáig nem volt előfordulási adata.

Az uráli bagoly, ez a titokzatos éjjeli ragadozó, elsősorban Oroszország területén található meg, de Európában főként a Kárpátok vonulata és az észak-balkáni hegységek adnak otthont neki. Magyarországon először 1962-ben figyeltek meg bizonyított költést, és 1983-tól számítjuk rendszeres fészkelőnek. Az uráli baglyok költőpárjainak száma folyamatos növekedést mutat, jelenleg a hazai területen 130-280 párra tehető a költő madarak populációja.

Az uráli bagoly (Strix uralensis) egy különleges, Magyarországon fokozottan védett madárfaj, melynek természetvédelmi értéke 100 000 forint. E védett státusz nemcsak a faj megőrzését szolgálja, hanem azt is hangsúlyozza, mennyire fontos a biodiverzitás fenntartása hazánkban.

Related posts