Az ukrán vezetés nyíltan elismerte, hogy Trump miatt sokszor céltalanul tüzelnek, miközben Európa kétségbeesetten próbálja pótolni az amerikai támogatást, ám eddig nem sok sikerrel. - Mandiner

Ukrajna európai szövetségesei mindent elkövetnek, hogy pótolják azt a hiányt, amely a Trump-kormányzat legújabb döntései következtében alakult ki. Az Egyesült Államok ugyanis leállította a katonai hírszerzési információk megosztását Ukrajnával, valamint felfüggesztette az ukrán felhasználók hozzáférését az amerikai műholdas felvételekhez – számol be róla a Politico.
Az űr kihasználása a méretek és a kiterjedés tekintetében nem ígérkezik egyszerű feladatnak. Jelenleg a NATO európai hírszerzési "óriásaira" hárul a teher, különösen Nagy-Britanniára, Franciaországra, valamint bizonyos mértékig Németországra.
Az Egyesült Államok Hírszerző Közössége összesen tizennyolc ügynökségből tevődik össze, és nem csupán a létszámával emelkedik ki a hasonló európai intézmények közül. A műholdas technológia és az elemző képességek terén is jelentős előnyben vannak, messze megelőzve az öreg kontinens képviselőit.
"Ez tényleg tömeg kérdése. Nekünk több elemzőnk és több rendszerünk van, utóbbiak bizonyos értelemben jobbak is" - mondta például Jim Townsend az Obama-kormányzat európai és NATO-ügyekért felelős egykori védelmi miniszter-helyettese.
Amerika hivatalos szerveinek döntése a hírszerzési információk megosztásának ideiglenes felfüggesztéséről tovább fokozta az Európában tapasztalható aggodalmakat, különösen a kérdés kapcsán, hogy miként lehet hatékonyan védekezni Oroszországgal szemben.
Camille Grand, a NATO korábbi védelmi beruházásokért felelős főtitkárhelyettese véleménye szerint az USA hírszerzési információinak blokkolása a legrosszabb és legellenségesebb lépés volt. Úgy gondolja, hogy ez a döntés rövid távon súlyosabb következményekkel jár, mint a fegyverellátás csökkentése, amelynek hatása csak hónapok múlva válik igazán nyilvánvalóvá.
A NATO-tagállamok közben megvitatták, hogyan kezeljék az Egyesült Államok hírszerzési blokkra vonatkozó bejelentését. Egy, a megbeszélések tartalmát ismerő személy szerint a NATO-tagoknak senki nem tiltotta meg, hogy bizonyos amerikai hírszerzési információkat megosszanak Ukrajnával, bár ez nyilván csak korlátozottan működhet, mivel senki nem akarja komolyan veszélyeztetni a Washingtonnal való kapcsolatát.
Egy NATO-tisztviselő hangsúlyozta, ezek amúgy is csak valószínűleg átmeneti intézkedések, amíg Trumpék nem látnak valódi előrelépést a háború befejezéséről szóló tárgyalásokon, amúgy pedig senki nem gyakorol semmiféle nyomást a tagországokra annak érdekében, hogy maguk is korlátozzák az Ukrajnának nyújtott segítségüket akár a hírszerzésben, akár a fegyverszállítások tekintetében. Ennek ellenére a Daily Mail a hét közepén arról számolt be,
Sébastien Lecornu, Franciaország fegyveres erőinek minisztere hangsúlyozta, hogy a francia hírszerzés teljes mértékben szuverén tevékenységet folytat. A tárcavezető hozzátette, hogy Franciaország a jövőben is kész támogatni Ukrajnát ezen a területen, ám a konkrét információk megosztásának részleteiről nem adott tájékoztatást.