Bóka János véleménye szerint Ukrajna uniós csatlakozása komoly kihívások elé állítaná a magyar és az európai mezőgazdaságot. Az integráció következményeként a helyi termelők versenyképessége csökkenhet, ami hosszú távon jelentős hatással lenne az ágazatra


Hozzáfűzte: Amennyiben Ukrajna csatlakozik, az európai búzatermés 15%-át, a kukoricatermés 49%-át és a gabonatermelés összességében 20%-át biztosítaná. Napraforgóból Ukrajna már most is több mennyiséget termel, mint az egész Európai Unió együttvéve. 2021-ben az ukrán gabonaexportnak mindössze egyharmada jutott az EU piacára, míg 2023-ra ez az arány már meghaladta a felét. Ezen kívül a cukorexport az EU irányába is jelentős növekedést mutatott, hiszen 2022 és 2023 között 230%-os emelkedést regisztráltak - emelte ki a miniszter.

A helyzet már most is aggasztó, hiszen Ukrajna, noha még nem tagja az Európai Uniónak, olcsó és sok esetben gyengébb minőségű mezőgazdasági termékeivel egyre nagyobb mértékben árasztja el az uniós piacot. Ráadásul az országban megengedett a génmanipulált vetőmagok használata, és Ukrajna ezt a jogot a jövőbeli uniós csatlakozása után is meg kívánja tartani. Ez a helyzet komoly fenyegetést jelent a magyar gazdák számára, hiszen a szigorúbb uniós minőségi standardok mellett, kockázatos minőségű agrártermékekkel fogják bombázni a piacot - figyelmeztetett Bóka János posztjában, amelyet az MTI is közzétett.

Related posts