Bosznia el kívánja távolítani a magyar katonákat a területéről, mivel az Orbán-kormány beavatkozása zavart kelt az ország belső ügyeiben.


Bosnyák források szerint a meghívott magyar nagykövetnek azt is közölték, hogy Bosznia-Hercegovina a jövőben nem fogja engedélyezni a magyar katonai és rendőri egységek belépését az ország területére.

Miután Bosznia-Hercegovina vezetésének több tagja úgy ítélte meg, hogy a magyar kormány nyíltan beavatkozik az ország belügyeibe, helyi sajtóértesülések szerint Željko Komšić, a boszniai államelnökség horvát tagja közölte a bekéretett magyar nagykövettel, hogy kezdeményezné a magyar EUFOR-kontingens kivonását - írja a Telex.

A cikk szerint ez a lépés különösen drámai lenne, hiszen Sticz László vezérőrnagy EUFOR parancsnoki megbízatása éppen idén, január 21-én zárult le Bosznia-Hercegovinában. Az EUFOR Althea katonai misszió az Európai Unió történetének harmadik legnagyobb hadművelete, és Sticz László volt az első magyar katona, aki irányította ezt a békefenntartó akciót. Érdemes megemlíteni, hogy a magyar kontingens létszámát tavaly januártól közel 400 főre emelték, ezzel is erősítve a magyar jelenlétet a misszióban.

Csütörtökön számoltunk be arról is, hogy aláírta a a boszniai szerb igazságügyi szervek szövetségitől történő elszakadásáról szóló jogszabályokat Milorad Dodik, Bosznia-Hercegovina többségében szerbek lakta országrészének az elnöke. Azután fogadták el ezeket a törvényeket, hogy a szarajevói szövetségi bíróság múlt hét közepén találta bűnösnek Dodikot, a boszniai Szerb Köztársaság elnökét a nemzetközi főképviselő határozatainak megszegése vádjában, s egy éves börtönbüntetésre ítélte.

Milorad Dodik, a bosznia-hercegovinai szerb politikai vezető, aláírta azt a megállapodást, amely szerint a szerb igazságügyi intézmények függetlenednek a központi hatóságoktól. Ezen kívül Orbán Viktor bosznia-hercegovinai szövetségese, Dodik, egy év börtönbüntetést kapott, ami tovább fokozza a politikai feszültségeket a térségben.

Milorad Dodik, aki szoros kapcsolatokat ápol Vlagyimir Putyinnal, szintén jó viszonyt ápol Orbán Viktorral. A két politikus között számos megbeszélés zajlott, és Magyarország jelentős pénzügyi támogatást nyújt a nehéz gazdasági helyzetben lévő boszniai Szerb Köztársaságnak.

Az ítéletet követően Orbán Viktor azonnal telefonos kapcsolatba lépett Milorad Dodikkal, ami jól mutatja a két politikai vezető közötti szoros összefonódást. Eközben Budapest és a szarajevói szövetségi kormány kapcsolata egyre feszültebbé válik. Nemrégiben Bosznia területén nem engedték landolni Magyar Levente külügyi államtitkár repülőgépét, miután ő nyíltan kifejezte támogatását Dodik iránt, és politikai indíttatásúnak minősítette az ellene folyó eljárást. Ezt követően a boszniai hatóságok bekérették Bosznia-Hercegovina magyar nagykövetét, jelezve, hogy a diplomáciai feszültségek tovább fokozódnak.

Milorad Dodik bejelentette, hogy az ítélethirdetés után két fontos telefonbeszélgetést folytatott le: az egyik Aleksandar Vučić szerb elnökkel, a másik Orbán Viktorral, Magyarország miniszterelnökével zajlott. Közben Bosznia-Hercegovina kormánya megakadályozta, hogy a magyar külügyi államtitkár repülőgépe leszálljon az ország területén. Ennek következtében a magyar nagykövetet bekérették a bosnyák hatóságok.

A bosnyák forrásokból származó információk alapján a legutóbbi találkozón Pósa Krisztián nagykövetnek bejelentették, hogy Bosznia-Hercegovina a jövőben nem fogja engedélyezni magyar katonai és rendőri egységek belépését az ország területére. A Telex összegzése szerint a boszniai vezetés azt is kifejezte, hogy az EUFOR békefenntartó misszió keretében kezdeményezni fogják a magyar katonai kontingens kivonását, különösen aggasztónak tartva Szijjártó Péter helyettesének azon nyilatkozatát, miszerint Magyarország konfliktus esetén beavatkozna a boszniai helyzetbe.

Eurószázmilliókat áldoz arra az Orbán-kormány, hogy valaki felrobbantsa a Balkán törékeny békéjét

Related posts