Brexit: A kilépés előnyei A Brexit, vagyis az Egyesült Királyság Európai Unióból való kilépése, sok vitát és érvet generált, de nem szabad figyelmen kívül hagyni azokat az előnyöket sem, amelyeket a folyamat magával hozhatott. Az alábbiakban néhány szemp
![](/images/content/8527985256/eb229cd0c58b59a659661f9fa57421c1.webp)
A brit EU-tagságról 2016 nyarán rendezett népszavazáson a szavazók 51,89%-a a kilépés mellett tette le a voksát, ezzel meghatározó döntést hozva az Egyesült Királyság jövőjéről.
Nagy-Britannia 2020. január 31-én, öt évvel ezelőtt, megtette a történelmi lépést, hogy elhagyja az Európai Uniót. Ezt követően egy 11 hónapos átmeneti időszak következett, amely alatt fokozatosan elvált az EU egységes belső piacától és vámuniójától.
A londoni miniszterelnöki hivatal szóvivője pénteken, a brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) ötödik évfordulóján tartott sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott: a munkáspárti kormány is tudja, hogy "az eddiginél jobb eredménnyel is lehetne hasznosítani a Brexit előnyeit a brit nép javára", ugyanakkor annak is tudatában van, hogy brit nemzeti érdek a jelenleginél szélesebb együttműködés az EU-val.
A Downing Street képviselője kiemelte, hogy
Kiemelte, hogy London ezért is elkötelezett amellett, hogy szorosabb kétoldalú partnerséget alakítson ki az Európai Unióval.
A Brexit következményeként felmerülő előnyök egyikét a kormányszóvivő azzal szemléltette, hogy London mostantól szabadon alakíthatja pénzügyi szolgáltatási szektorának szabályozási kereteit, figyelembe véve a hazai piaci sajátosságokat. Ez a rugalmasság hozzájárul a londoni pénzügyi központ versenyképességének növeléséhez.
A brit kormány hivatalos gazdasági előrejelzéseit készítő Office for Budget Responsibility (OBR) legfrissebb szakértői előrejelzése szerint a Brexit következtében a brit hazai össztermék (GDP) hosszú távon körülbelül 4%-kal csökken. Ezen kívül a brit export és import volumene egyaránt 15%-kal marad el attól a szinttől, amelyet az Egyesült Királyság az EU tagjaként a hasonló időszakban elérhetett volna.
A YouGov, a legnagyobb brit közvéleménykutató csoport, a Brexit ötödik évfordulója alkalmából végzett reprezentatív felméréséből kiderült, hogy a választók 55%-a már hibás döntésnek véli Nagy-Britannia EU-ból való kilépését. A felmérés szerint szintén 55%-ra tehető azok aránya, akik támogatnák az ország újbóli csatlakozását az Európai Unióhoz.
A brit Munkáspárt kormánya nem tervezi Nagy-Britannia visszatérését az Európai Unióba, ám Keir Starmer miniszterelnök többször is kifejezte, hogy célja a kapcsolat szorosabbra fűzése és az unióval való viszony új alapokra helyezése.