Az utolsó akadály is elhárult, és megszületett a döntés: az Európai Bizottságot végre megszavazták.


Jóváhagyta az Európai Parlament Ursula von der Leyent, valamint az általa összeállított új Európai Bizottságot, így december 1-jén hivatalba léphet az unió végrehajtó hatalma. A szavazás előtt vitát is rendeztek, és sokáig úgy tűnt, politikai harcok miatt akár halaszthatják is a szavazást.

November 27-én, szerdán Strasbourgban zajlott egy jelentős vita, ahol az EP-képviselők Ursula von der Leyen által vezetett új Európai Bizottságról cseréltek eszmét. Ezt követően szavaztak az uniós végrehajtó hatalom teljes összetételéről is.

Ahhoz, hogy Von der Leyen és csapata elnyerje az Európai Parlament bizalmát, a szavazásra jogosult EP-képviselők többségének támogatására volt szükség az új Európai Bizottság megalakulásához.

Ezen a napon, december 1-jén, hivatalosan is kezdetét veszi az új bizottság működése, amely az elkövetkező öt év során látja el feladatait.

Az utóbbi hetek során nem volt egyértelmű, hogy a december 1-i kezdést sikerül-e betartaniuk Von der Leyenéknek. A két legnagyobb képviselőcsoport, a jobbközép-kereszténydemokrata Európai Néppárt (EPP) és a szociáldemokrata S&D között sokáig nem született megállapodás a két biztosjelölt, az ECR-es Raffaelle Fittó és a szocialista Tereza Ribera személyéről. Ennek következtében mindkét fél a saját alelnökjelöltjeit, valamint Várhelyi Olivér magyar biztosjelöltet politikai zsarolásként használta, és nem voltak hajlandóak támogatni őket. Végül azonban november 20-án informális megegyezés született a fennmaradó hét biztosjelölt átengedéséről.

A vitában Ursula von der Leyen bemutatta az immáron biztosokká választott jelöltjeit, miközben részletesen ismertette bizottságának következő ötéves ciklusának prioritásait és ambiciózus terveit. Érdekes módon a 21 EP-képviselő közül csupán Borvendég Zsuzsanna lépett fel, aki kifejtette, hogy a demokrácia az Európai Unióban csak addig működik, amíg az a mainstream pártok érdekeinek megfelelően valósul meg.

Related posts