Megkezdődött a magyar kontingens váltása a NATO koszovói békefenntartó missziójában, ami új fejezetet nyit a térség stabilitásának fenntartásában.

Az újonnan külföldre indult kontingens az első, amelynek felkészítését a légierő irányította.
A magyar kormány számára kiemelt jelentőségű a Nyugat-Balkán stabilitása, ezért a NATO legnagyobb szárazföldi missziójában, a koszovói NATO békefenntartó misszióban (KFOR) Magyarország a kezdetektől részt vesz, ma pedig már az egyik legnagyobb hozzájáruló nemzet - tájékoztatta a Honvédelmi Minisztérium hétfőn az MTI-t.
A Magyar Honvédség több vezető pozíció betöltését is vállalta a műveletben: 2021 októberétől egy éven át Kajári Ferenc vezérőrnagy volt a misszió parancsnoka, 2023 októbere óta pedig a Magyar Honvédség adja a KFOR-törzsfőnök műveleti helyettese beosztását - tették hozzá.
Ahogyan említették,
A váltás után a hazatérő katonák tapasztalataik megosztásával hozzájárulnak a jövőbeni missziók sikeres végrehajtásához és az újonnan érkező állomány felkészítéséhez is.
A rendelkezésre álló információk alapján a katonai állomány közel 70%-a a győri, szolnoki és kecskeméti bázisokról érkező katonákból tevődik össze. A missziót megelőző, több hónapon át tartó felkészülés során a katonák a győri MH Dánielfy Tibor 205. Légvédelmi Rakétaezred keretein belül sajátították el a békefenntartás alapvető feladatait. Ezen a bázison gyakorolták a különféle tevékenységeket, beleértve az ellenőrző-áteresztő és megfigyelőpontok hatékony működtetését is.
A magyar kontingens egyik kiemelkedően fontos feladata a tömegkezelési feladatok ellátása mellett a "Fire Phobia-kiképzés" (tűziszonyleküzdés) megszervezésének és lebonyolításának biztosítása is - tették hozzá.
A légierő megerősödött részvétele egyértelműen megmutatkozik, hiszen márciustól a Magyar Honvédség egyik Airbus H145M típusú helikoptere csatlakozik a légi támogatási feladatokat ellátó speciális helikopteres alegységhez, hogy támogassa a misszió légi műveleteit. Ezen kívül, a korábbiaknál fejlettebb és nagyobb hatótávolságú Skylark pilóta nélküli felderítő drón is Koszovóba kerül, ezzel tovább növelve a helyszíni felderítési képességeket.
Ez egyben hozzájárul ahhoz, hogy a magyar katonák a legújabb beszerzéseket és rendszereket valós operatív körülmények között is használhassák - áll a tárca hivatalos nyilatkozatában.