Megérkezett az eperszezon, és most felfedtük, mi áll a piaci árak alakulásának hátterében!


Megkezdődött az idei eperszezon, és a fóliás eper már megtalálható a piacokon. A hazai epertermés jövője azonban nagymértékben függ a kiszámíthatatlan időjárási viszonyoktól.

Elérkezett az eperszezon hazánkban, és a piacokon már sorra bukkannak fel a népszerű gyümölcs édes, piros bogyói. Az importtermékek mellett a hazai termesztésű eper is megtalálható, hiszen sok lelkes gazda kínálja a fóliasátor alatt nevelkedett ínycsiklandó szemeket.

A szabadföldön termett eperre még körülbelül két-három hetet kell várni, de az időjárás mindent boríthat, hiszen jégeső és rothadás fenyegeti a termést. Egy somogyi őstermelő elárulta a Metropolnak, hogy mire lehet számítani az idei eperszezonban.

Milyen izgalmas lehetőségek várnak ránk a hazai szabadföldes epertermelés terén? A közeljövőben számos tényező befolyásolja majd a termés mennyiségét és minőségét. Az időjárás alakulása, a talaj állapota, valamint a termesztési technikák fejlesztése mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a gyümölcs ízletes és zamatos legyen. A szakértők optimista kilátásokat fogalmaznak meg, hiszen a megfelelő gondozás és a modern mezőgazdasági megoldások alkalmazása révén a bőséges és egészséges epertermés elérésére van lehetőség. Emellett a fenntartható termesztési módszerek egyre nagyobb szerepet kapnak, ami nemcsak a termelők, hanem a környezet számára is kedvező hatásokat hozhat. A helyi piacok iránti kereslet növekedése is kedvező jel, hiszen a friss, hazai eper iránti érdeklődés folyamatosan bővül. Összességében tehát izgalmas időszak előtt állunk, amikor a hazai szabadföldes epertermés nemcsak a fogyasztók, hanem a termelők számára is új lehetőségeket kínál.

A fólia alatt termesztett gyümölcsöket nem érte kár az árpilis eleji fagy következtében, így májusig bőséges termés volt várható, bár fagyvédelemre így is szükség volt.

Az áprilisi időjárás idén különösen viharosra sikeredett: gyakori zivatarok és 13-20 °C közötti hőmérsékletek váltogatták egymást. A szeszélyes időjárás, főként a bőséges csapadék, az utóbbi évekhez viszonyítva is kedvezőtlenebbül alakult, messze elmaradva a gazdák által várt optimális körülményektől.

- Válaszolt a termelő tömören, majd megjegyezte, hogy a jövőbeni esőzések reményteli kilátásokat kínálnak.

Az Agroinform beszámolója alapján az áprilisi csapadékviszonyok rendkívüli módon eltértek egymástól térbeli és időbeli szempontból. A hónap elején szinte alig hullott eső, viszont a második felében hirtelen, jelentős mennyiségű csapadék érkezett. Északkeleten tapasztalták a legnagyobb csapadékot, amely megközelítette a 90 millimétert, míg Szeged környékén mindössze 5 milliméter eső esett.

Az utóbbi időszakban szokatlanul sok eső zúdult a földre, ami nem kis aggodalmat okoz az őstermelők körében, és ez teljesen érthető. A heves csapadék, főleg ha jégesővel párosul, komoly fenyegetést jelenthet a virágzó és a termést hozó eperföldek számára. Például egyetlen nap alatt mindössze 36 perc leforgása alatt 23 milliméter eső hullott, jéggel együtt, ami igencsak megterheli a mezőgazdasági munkát.

Az eper ára az év folyamán változó tendenciákat mutathat, amit számos tényező befolyásol. A szezonális hatások, az időjárási viszonyok, a termelési költségek és a kereslet mind-mind hozzájárulnak a gyümölcs piaci értékének alakulásához. Az epertermés időszakában, amikor a gyümölcs bőségesen érhető el, várhatóan alacsonyabb árakra számíthatunk. Ezzel szemben a téli hónapokban, amikor az eper kínálata csökken, az árak emelkedhetnek. Emellett a minőség és az ökológiai termelés iránti kereslet is hatással lehet az árak alakulására, így a vásárlók egyre inkább a fenntartható forrásból származó, ízletes epreket keresik. Összességében tehát az eper ára dinamikusan változik, és érdemes figyelemmel kísérni a piaci trendeket és a termelési viszonyokat az év során.

A somogyi őstermelő reménykedik benne, hogy az előző évhez viszonyítva idén valamivel kedvezőbb termés várható. Az elkövetkező hetek kulcsszerepet játszanak majd abban, hogy miként alakul az idei eperszezon, hiszen ezek az időszakok döntő hatással bírnak a gyümölcs fejlődésére.

A várakozások szerint a tavalyi évhez képest körülbelül 5-10 százalékos áremelkedésre lehet számítani. Ugyanakkor, ahogy a hazai eper egyre nagyobb mennyiségben jelenik meg a piacon, az árak fokozatosan csökkenni fognak. Az árak emelése nem igazán megvalósítható, mivel a külföldről importált termékek jelentős hatással vannak az eper piaci árára.

Az azonban kétségtelen, hogy a magyar eper továbbra is rendkívüli népszerűségnek örvend. A termelők elkötelezetten dolgoznak azon, hogy a vásárlókhoz a lehető legkitűnőbb minőségű gyümölcs jusson el.

Related posts