EP-képviselő: A mezőgazdaság mint biztonsági tényező - Agrárszektor A mezőgazdaság nem csupán gazdasági szektor, hanem alapvető biztonsági kérdés is – hangsúlyozta egy EP-képviselő. Az agrártermelés stabilitása és fenntarthatósága kulcsszerepet játszik a
A NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók most 35% kedvezménnyel élhetnek a regisztrációs lehetőséggel! Ne hagyd ki ezt az egyedülálló ajánlatot!
A költségvetési alapoknak meg kell felelniük az uniós céloknak és a geopolitikai realitásoknak, az új költségvetés pedig lehetővé fogja tenni, hogy az EU-nak gyorsan reagáljon a felmerülő kihívásokra, emellett megfelelően ambíciózusnak valamint modernnek kell lennie
- mondta el a Strasbourgban tartott sajtótájékoztatón Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke annak kapcsán, hogy a képviselők megszavazták a Siegfried Mureșan és Carla Turesan jelentéstevők által, a többéves költségvetésre (MFF) vonatkozó jelentést.
Siegfried Mureșan, az Európai Néppárt képviseletében, a legutóbbi sajtótájékoztatón az új prioritásokra, különösen a védelmi célokra helyezte a hangsúlyt. Kiemelte, hogy a költségvetésnek nemcsak egyszerűnek, hanem rugalmasnak is kell lennie, hogy hatékonyan reagálhasson a váratlan kihívásokra. Ezen a ponton a védelmi kiadásokra mutatott rá, mint egy fontos példára.
Hozzátette: a tradicionális prioritások a mezőgazdaság és a kohéziós politika voltak, ám az új időkben előtérbe kerülnek az olyan célok, mint a védelem, vagy az infrastruktúra-fejlesztés - utóbbi a katonai és civil infrastruktúrát is magában foglalja. Kijelentette ugyanakkor:
A mezőgazdaság fontos szerepet játszhat az EU biztonságának megerősítésében, mivel az élelmiszerbiztonság kulcsfontosságú stratégiai tényező.
A jelentőségteljes élelmiszerellátás biztonsági vonatkozásait figyelembe véve a gazdák szerepe továbbra is kiemelt prioritást élvez a következő uniós költségvetési ciklusban. Carla Tavares, a szociáldemokrata frakció képviselője, aki a jelentésért felelős másik EP-tag, a sajtótájékoztatón hangsúlyozta az új prioritások fontosságát. Kiemelte, hogy az EU új költségvetésének rugalmasan kell reagálnia a jövőbeli kihívásokra és célokra.
A Parlament által megfogalmazott prioritások integrálódnak a Bizottság javaslatába, amely az EU következő hosszú távú költségvetésével foglalkozik, és amelyet 2025 júliusában terveznek nyilvánosságra hozni. A többéves pénzügyi keret (MFF) szabályozza a különböző politikai területek maximális költségkereteit, és ezt hét évre előre meghatározzák. Miután a Parlament képviselőinek többsége támogatja a javaslatot, az EU tagállamai egyhangúlag ratifikálják az MFF-rendeletet. Az EU aktuális hosszú távú költségvetése 2027. december 31-én ér véget.