Képzeld el, hogy belépsz egy nukleáris reaktor pihentető medencéjébe: a víz simogatóan hűvös, de a környezetedben lebegő feszültség azonnal érezteti hatását. A medence, amely elvileg a biztonság és a nyugalom szigete, valójában a tudomány határvonalán tal

Közeleg a nyár, így vele együtt a strandszezon is. Valószínűleg sokunk képzelte már el az idei nyaralását, de mi történne, ha egy vízipark medencéje helyett egészen véletlenül egy nukleáris reaktor medencéjébe ugranánk? Milyen hatással lenne az egészségünkre? Egyáltalán túlélhető?
Ez a hatalmas víztömeg arra hivatott, hogy megóvja a kiégett fűtőrudakat a túlzott hőmérséklettől, miután azok elhagyták az atomreaktort. A reaktor működése alatt ezek a fűtőrudak akár 2800 Celsius-fokig is felhevülhetnek. Miután 3-6 évig szolgáltak egy reaktorbeli ciklusban, a fűtőrudak hatékonysága jelentősen csökken, viszont még évezredeken át, egészen 10 ezer évig, folytatják a káros sugárzás kibocsátását. Noha technikailag hulladéknak minősülnek, jelenleg nem létezik olyan biztonságos hulladéklerakó a világon, ahol ezeket a fűtőrudakat tárolni lehetne. E problémára egy innovatív megoldást dolgoztak ki: a pihentető medencéket, amelyek célja a sugárzás csökkentése és a fűtőrudak biztonságos kezelése.
Miért éppen vizet alkalmaznak a sugárzó kazetták semlegesítésére? Az ok meglehetősen egyszerű: a víz nemcsak hosszú éveken át képes hűteni a fűtőrudakat, hanem hatékonyan visszafogja a sugárzást is. Ennek hátterében a hidrogén áll, amely képes elnyelni és eltéríteni a rá irányuló sugárzás egy részét. Ezáltal teljesen biztonságossá válik, hogy a medence közelében tartózkodjunk, anélkül, hogy bármiféle káros hatás érne bennünket, ahogy azt a What If cikke is megemlíti.
De mi történne, ha valaki beleesne a vízbe? Nos, a nagy vízkád nem a hidegzuhanyként érne, ugyanis a víz hőmérséklete körülbelül 30 Celsius-fokos. Persze, csak akkor, ha valaki nem kapcsolta ki véletlenül a víz áramlását, mert ha igen, akkor sokkal súlyosabb lenne a probléma. A kiégett nukleáris fűtőelemek pihentető medencéiben folyamatosan keringetik a vizet, hogy elég hűvösen tartsák, mert ezek a fűtőrudak hihetetlenül forrók. Ha a vizet nem keringetik, akkor jelentősen felmelegedne, és idővel lassan elpárologna, aki pedig beleesik, azonnal ropogósra sülne.
Tegyük fel, hogy szerencsénk volt, de mikor kezdődik a szörnyű sugárbetegség? A válasz ennél sokkal megnyugtatóbb, vagy csalódást keltőbb, attől függően, hogy mennyire szeretnénk szuperhősökké válni. Ennek pedig szintén a víz az oka, amely nemcsak a medencén kívüli embereket védi, hanem azt is, aki véletlenül beleesne. Amíg nem úszol több métert a víz alatt, hogy megérintsd a fűtőrudakat, teljesen jól lennél. Elméletileg addig úszhatnál ebben a medencében, amíg úgy nézel ki, mint egy mazsola, anélkül, hogy bármilyen negatív hatást éreznél. Bár valami hihetetlenül veszélyeset védenek, a kiégett nukleáris fűtőelem medencék meglehetősen derűsek és valahogy unalmasak. Valójában ez sokkal tisztább és biztonságosabb lehet, mint egy átlagos nyilvános medence. Itt nem találsz baktériumokat vagy gyerekeket, akik a vízbe pisilnek.
Az úszás ebben a medencében sokkal kevesebb sugárzásnak tesz ki minket, mint amit a mindennapi életünk során tapasztalunk, például röntgen- és CT-vizsgálatok alkalmával. Más energiahordozók, mint a földgáz vagy a szén, valamint régi televízióink is bocsátanak ki bizonyos mértékű sugárzást. Összességében tehát, ha egy nukleáris fűtőanyaggal működő pihentető medencében úszunk, az nem jelent nagyobb kockázatot, mint megnézni egy róla készült videót.