Falvak, ahol a jövő újra életre kel – így alakítja át a vidéki tájat a Magyar Falu Program.


A legapróbb falvak is bátran merhetnek álmodni. A kormányzat és a települések közösen dolgoznak a Magyar Falu Program pályázatainak kidolgozásán. Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyébe pedig több mint 75 milliárd forint támogatás érkezett a pályázatok segítségével.

A Magyar Falu Program igazán jelentős hatást gyakorol az ország aprófalvas vidékeire, különösen Északkelet-Magyarországon, amely az ország legaprófalvasabb régiója. Különösen Szabolcs-Szatmár-Bereg és Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyék emelkednek ki, hiszen itt tudtuk a legnagyobb mértékben biztosítani a forrásokat az elmúlt hat év során - nyilatkozta Gyopáros Alpár kormánybiztos péntek délelőtt Gávavencsellőn, ahol egy fórum keretein belül találkozott a térség polgármestereivel. A rendezvényen a Magyar Falu Program jövőjéről folytattak eszmecserét.

Ahogy azt már sokan tudják, a 2025-ös költségvetés keretein belül több mint 40 milliárd forint áll rendelkezésre a Magyar Falu Program számára. Ezen kívül a már folyamatban lévő programok is terítékre kerültek.

Az idei évben jelentős mértékben megnövekedtek a pályázati lehetőségek, ami elsősorban a falvakban élőkkel és a településvezető polgármesterekkel folytatott folyamatos párbeszédünknek köszönhető. E találkozónk, amely Gávavencsellőn zajlik, éppen ezt a kapcsolatépítést célozza meg. A polgármesterek gyorsan tudják közvetíteni a helyi közösségek igényeit és javaslatait a Magyar Falu Program keretein belül, amely kizárólag állami forrásokat biztosít a településeknek. Ez a megközelítés lehetővé teszi, hogy a falvak maguk határozzák meg, milyen projektek valósuljanak meg, így rugalmasan tudunk reagálni a helyi szükségletekre - hangsúlyozta Gyopáros Alpár.

A kormánybiztos egy élő példával indított, majd folytatta a gondolatmenetét: - Az orosz-ukrán háborúra adott brüsszeli válaszok, amelyek sajnos nem bizonyultak a legjobbnak, hatással vannak ránk, magánemberekre nem annyira, hiszen a rezsicsökkentés védelmet nyújt számunkra. Viszont a gazdasági szereplők és az önkormányzatok egyre inkább érzékelik az energiaárak emelkedésének kedvezőtlen következményeit. Ezért az önkormányzatok arra törekednek, hogy korszerűsítéseket végezzenek az általuk üzemeltetett épületek energiahatékonysága érdekében. Az elmúlt években már támogattunk különböző energetikai hatékonysági programokat, és idén különösen a közvilágítás modernizálására összpontosítunk. Folyamatosan érkeznek javaslatok a falvak részéről, és valószínűleg ma is új ötletekkel, értékes javaslatokkal fogunk gazdagodni a térségi polgármesterektől, amelyeket igyekszünk integrálni a programunkba.

Related posts