Szingapúr számára komoly fejtörést jelentenek a chipcsempészek.

A legfrissebb vizsgálatok alapján úgy tűnik, hogy az amerikai Dell és Supermicro cégek Szingapúrba irányították szervereiket, amelyek végül Malajziába jutottak. Feltételezések szerint ezek a berendezések olyan termékeket tartalmaztak, amelyek az Egyesült Államok exportellenőrzési szabályai alá esnek.
A szingapúri hatóságok három férfit kaptak el és vádolnak csalással, miután a kínai DeepSeek tulajdonába illegálisan juthattak el az Nvidia fejlett AI-chipjei az országon keresztül, kicselezve az érvényben lévő amerikai szankciókat. Az ország miniszterelnöke szerint a napokban bebizonyosodott, hogy a szerverekbe ágyazva amerikai cégek technológiái kerültek, magukat a szervereket pedig a Dell Technologies és a Super Micro Computer szállították, mielőtt Malajziába sikerült azokat exportálni.
Az elnök véleménye szerint lehetséges, hogy a szállítás során téves adatokat közöltek a szerverek végső rendeltetési helyéről. A három férfi gyanúja bűncselekmény elkövetésére vonatkozik, mivel részt vettek a technológiák egy másik országba történő továbbításában. Amennyiben a vádak igaznak bizonyulnak, akár 20 év börtönbüntetésre, illetve pénzbüntetésre is számíthatnak egyenként. A hatóságok egy névtelen bejelentés nyomán indították el a nyomozást, és eddig még nem sikerült meghatározni, hogy Malajzia volt-e a végső úti cél. A helyi média értesülései szerint a szingapúri vámtisztviselők továbbra is vizsgálják, hogy megsértették-e az Egyesült Államok exportellenőrzési szabályait.
MVM Edison: Hogyan segítheti egy nagyvállalat a B2B startupokat? (x) Az első nagy ügyfél megszerzése kulcsfontosságú a startupok számára.
A Blomberg szerint az Nvidia pénzügyi eredményei alapján a cég 35 milliárd dolláros bevételének kevesebb mint egy százalékát adta Szingapúr a harmadik negyedévben, de az ország méretét tekintve soknak tűnik a negyedévente 350 millió dolláros értékű GPU-szállítás, ezért egyesek gyanítják, hogy az alkatrészek valójában Kínába kerülnek.
Az Egyesült Államok már január óta vizsgálja, hogy a DeepSeek nevű kínai vállalat esetleg illegális amerikai chipeket használt-e, amelyeket tiltanak a Kínába való exportálásra. A startup tevékenysége különösen felkeltette a figyelmet a V3 és R1 modellek révén. A Reuters tavaly arról számolt be, hogy kínai egyetemek és kutatóintézetek is hozzáfértek Nvidia chipekhez, amelyek a Dell, a Super Micro és a tajvani Gigabyte Technology szervereibe voltak integrálva.
A GPU-k fekete- és szürkepiaci forgalma egyre inkább aggasztóvá válik az amerikai politikai vezetők számára. 2023-ban az Egyesült Államok ezért lépéseket tett az AI-technológiák exportjának szigorítására a közel-keleti országok irányába. Azonban a bevezetett ellenőrzések hatékonysága kétségeket ébreszt, és felveti a kérdést, hogy mennyire tudják majd megakadályozni a nem kívánt technológiák terjedését.