A jövő a fényérzékeny gyógyszermolekuláké! Ezek az innovatív vegyületek forradalmasíthatják a gyógyítást, lehetővé téve a célzott és hatékony kezeléseket, amelyek minimalizálják a mellékhatásokat. A fény aktiválta mechanizmusok révén új dimenziókat nyitha


Magyar kutatók egy új, fényérzékeny jelölési módszert fejlesztettek ki, amely segít azonosítani a gyógyszermolekulák célzott kapcsolódását a betegséget okozó fehérjékhez. A HUN-REN szakembereinek új technológiája nemcsak egyszerűbb és hatékonyabb, mint a korábbi megoldások, hanem olcsóbb és biztonságosabb is. Az eredményeikre a világ egyik legnagyobb kutatási célú vegyszerszállítója, az Enamine is felfigyelt - olvasható a HUN-REN honlapján.

A fényérzékenység új dimenziókat nyit meg a molekulák és a sejtekben, valamint a szervezetben található fehérjék közötti interakciók vizsgálatában. Ennek a technológiának a jelentősége abban rejlik, hogy a gyógyszermolekulák működése szorosan összefonódik a sejtekben előforduló, esetleg hibásan működő fehérjék javításával. A gyógyszerek célja, hogy közvetlen kapcsolatba lépjenek ezekkel a fehérjékkel, ezzel helyreállítva azok funkcióját. Amennyiben a gyógyszermolekulákat fényérzékeny kapcsolókkal látjuk el, lehetőségünk nyílik arra, hogy, miután a gyógyszer a hibás fehérjével kapcsolatot létesített, fény segítségével ezt a kapcsolatot stabilizáljuk. Így egyértelműen beazonosíthatjuk a problémás fehérjét, valamint pontosan meghatározhatjuk, hogy a gyógyszer molekula melyik fehérjéhez és milyen módon kötődik. Keserű György Miklós akadémikus, a HUN-REN Természettudományi Kutatóközpont Gyógyszerkémiai Kutatócsoportjának vezetője az Utópia adásában hangsúlyozta ennek a megközelítésnek a fontosságát, mivel az így nyert információk lehetővé teszik új, hatékonyabb gyógyszermolekulák tervezését.

Arra a kérdésre, hogy hogyan lehet fényérzékennyé tenni egy molekulát, elmondta, ezt úgy valósították meg, hogy a gyógyszer molekulához kémiai kötéssel hozzákapcsolták ezt a fényérzékeny kapcsolót. "Onnantól kezdve az egész egy molekula lesz, olyan molekula, amely immáron fényérzékeny kapcsolóval van felszerelve, és a fényérzékeny kapcsoló a fény hatására egy nagyon reakcióképes részecskévé alakul, és amikor a gyógyszer felismeri a fehérjét, megtalálja a megfelelő aminosavakat, akkor ez a fényérzékeny kapcsolóból kialakult nagyon reakcióképes kis részecske, az aminosavakkal reakcióba lépve egy stabil kémiai kötést hoz létre."

Az ultraibolya sugárzás által kibocsátott fény az emberi szervezet számára viszonylag kevésbé ártalmas spektrumot képvisel. Az új fejlesztés érdekessége abban rejlik, hogy szinte bármilyen gyógyszer további kutatásához és fejlesztéséhez alkalmazható.

Related posts