Szabadlábon védekezhet Laura Vicol és Vladimir Ciorbă a Nordis-ügyben – friss hírek az AGERPRES-től.
Bukarest, február 14./Agerpres/ - A legfelsőbb bíróság pénteki döntése értelmében Laura Vicol, a szociáldemokrata párt korábbi képviselője, valamint férje, Vladimir Ciorbă üzletember szabadon távozhatnak.
A határozat véglegessé vált.
Laura Vicol esetében nem vezettek be semmilyen kényszerintézkedést, míg férjét 60 napos hatósági felügyelet alá helyezték.
A hatósági felügyelet keretein belül szabadon védekezhet Gheorghe Emanuel Poștoacă, Cristian Nicolae Poștoacă és Florin Poștoacă.
Sanda Răileanu, Oana Claudia Oprea, a Nordis könyvelője, valamint Bogdan Adalbert Șaitoș házi őrizetét mostanra feloldották.
A bukaresti ítélőtábla február 5-én hozott döntése értelmében harmincnapos előzetes letartóztatásba került Laura Vicol, a volt szociáldemokrata párt képviselője, valamint férje, Vladimir Ciorbă, aki a Nordis csoport többségi tulajdonosaként ismert üzletember. Az ügy hátterében súlyos gyanúk állnak, amelyek miatt a bíróság indokoltan tartotta szükségesnek a kényszerintézkedést.
A vállalat másik jelentős részvényese, Gheorghe Emanuel Poștoacă, továbbá Cristian Nicolae Poștoacă, aki a Nordis csoport számos cégének vezetője is, valamint Florin Poștoacă vizsgálati fogságba kerültek.
Sanda Răileanut, Oana Claudia Opreát (a cégcsoport könyvelője) és Bogdan Adalbert Șaitoșt (részvényes és igazgató) házi őrizetbe helyezték, Gabrielei Vasile (humánerőforrás-menedzser) és Cristian Matei (beszerzési igazgató) ellen pedig hatósági felügyeletet rendeltek el.
A felsorolt egyéneket bűnszervezet alapításával, súlyos következményekkel járó sikkasztással, pénzmosással, adócsalással, valamint különösen súlyos következményekkel járó csalással gyanúsítják. Továbbá, a hatóságok állítják, hogy az érintettek rosszhiszeműen, az állam kárára nyújtották be adóbevallásaikat, és ezeket a bűncselekményeket folyamatosan elkövették.
Az ügy gyanúsítottja Traian Băsescu volt államfő lánya, Ioana Băsescu és Andreea Cosma volt PSD-s képviselő is, akik az ügyészek szerint közjegyzőként segítették a bűnszervezetet. Ellenük hatósági felügyelet alatt zajlik eljárás.
A szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) nyomozása során 40 magánszemély és 32 vállalat került célkeresztbe. Az ügyészek állítása szerint a Nordis-ügy gyanúsítottai egy piramisszerű struktúrára épülő bűnszervezetet alakítottak ki. A csoport vezetői számos céget alapítottak, amelyek fiktív ingatlanprojektek révén csalták ki az ügyfelek bizalmát, majd a vásárlók lakáselőlegeiből befolyt összegeket eltulajdonították. A nyomozati iratok alapján a bűnszervezet irányítói 2019 és 2024 között öt különböző cégen keresztül összesen több mint 957.000.000 lej (több mint 195 millió euró) összegű pénzeszközt gyűjtöttek össze az ügyfelektől.
AGERPRES/(RO - szerző: Eusebi MANOLACHE, HU - szerkesztő: CSEKE Péter)