Gulyás nem tudja felfogni, miért reagálnak a bírók ennyire hevesen.

"Nem igazán értem, miért van ekkora felháborodás a bíróság környékén", mondta Gulyás Gergely a parlament igazságügyi bizottságának szerdai meghallgatásán. A kormány jelentős fizetésemelést tervez, amely a bírói béreket "kifejezetten kiemelkedővé" tenné. Az új igazságügyi reform kapcsán arról is beszélt, hogy néhány bíró a függetlenségét veszélyben érzi, és zsarolásról, valamint politikai nyomásgyakorlásról beszél.
A Miniszterelnökséget irányító miniszter úgy véli, hogy számos járásbíróság működik, ahol ugyan bírósági struktúra létezik, de ügyek hiányában nem zajlik valódi munka. Az Igazságügyi Minisztérium erre azzal reagál, hogy lehetőség van a bírák áthelyezésére más járásokba. "Ha jól értem, ez valóban problémás, de inkább munkaszervezési kérdésről van szó, nem függetlenségi kérdésről," fogalmazott. Gulyás hozzátette, hogy a bírói panaszok hátterében az is állhat, hogy kedden lemondott Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke.
Szabó egy belső beszélgetés során azt nyilatkozta, hogy a kormánnyal kötött megállapodásba nem volt lehetőségük beleszólni, és ha nem hajlanak a minisztérium kérésére, akkor elmaradt volna a fizetésemelés. A bírói függetlenséggel kapcsolatban megjegyezte, hogy bár lehetne ezen morfondírozni, a megállapodás elfogadása elengedhetetlen volt. Gulyás pedig "nagy érdeklődéssel kíséri" az eseményeket, és véleménye szerint a kormány olyan mértékű bírói fizetésemelést javasol, ami bár nem precedens nélküli, de mindenképpen figyelemre méltó.
A Telexnek már a kérdéseket sem
A miniszter meghallgatásán egyébként főleg a Magyar Falu Programról beszéltek a bizottság tagjai. Gulyás szerint a program nagyon sikeres, mert mostanra 1200 településen indult meg a népesség növekedése. A DK-s Sebián-Petrovszki László erre úgy reagált, hogy a miniszter jelentésével szemben a Magyar Falu Programban részt vevő falvak 58 százalékban csökkent a lélekszám. A képviselő szerint ráadásul az is kérdés, hogy ezek a pályázati támogatások mire mennek, mert ő inkább azt látja, hogy ezekkel a pénzekkel jobbára a polgármestereket segítik, hogy választást nyerjenek. Meg hogy új kocsikat vegyenek az adóforintokból.
Vitányi István, a Fidesz politikai színtéréről ismert alakja, megvédte Gulyás álláspontját, kiemelve, hogy a program keretében szereplő 36 település közül 16-ot fideszes polgármester irányít. A többi település vezetése jellemzően független, ám Sebián-Petrovszki véleménye szerint ezek a polgármesterek csupán "formálisan függetlenek", valójában a Fidesz politikáját képviselik. Szerinte a pályázati forrásokból beszerzett kisbuszokat arra használják, hogy a választókat szállítsák a szavazásra. Czunyiné Bertalan Judit, a Fidesz másik prominens képviselője, szintén hozzászólt a vitához, hangsúlyozva, hogy a DK-s politikus egy nem megfelelő példát emelt ki a sok jó közül. Majd hirtelen arra a következtetésre jutott, hogy még ennek az egy esetnek a "valóságalapját" sem tudhatjuk biztosan, mivel a Telex által közvetített információkat már nem tartják megbízhatónak.
Gulyás a helyzetre úgy reagált, hogy ő szerencsés helyzetben van, hiszen a kormánypárti képviselőtársai már kifejtették a véleményüket helyette. Ugyanakkor hozzátette, hogy soha nem lehet teljesen kizárni annak lehetőségét, hogy egyesek nem megfelelően használják fel a pályázati pénzeket, mivel ennek kiszűrése rendkívül nehéz feladat.
Íme néhány különleges mondás Gulyástól: