Így formálja át az elméd a múltadat: észrevétlenül bontakozik ki benned ez a félelmetes jelenség.
Fedezd fel a bőrápolás jövőjét: így vigyázhatsz bőröd egészségére ma, hogy holnap is sugárzóan szép legyen!
Képzeld el, hogy mélyen hiszel abban, hogy valaki kiejtett egy szót, vagy egy bizonyos esemény valósággal megtörtént. Aztán hirtelen rájössz, hogy mindez csupán a képzeleted szüleménye volt. A pszichológia e jelenséget „hamis emléknek” nevezi, vagyis olyan emlékeknek, amelyek sosem léteztek a valóságban.
Kísérletek bizonyítják, hogy egyes emberek akár teljesen kitalált történéseket is valós élményként élnek meg, ha elégszer hallják a történetet. Ez nem hazugság, egyszerűen az agy összekeveri a forrásokat, a valós és elképzelt részleteket.
A legismertebb kutatások során a tudósok arra ösztönözték a résztvevőket, hogy idézzék fel gyermekkori élményeiket. Amikor azonban a kísérletvezetők egy kitalált történetet is bedobtak (például azt, hogy elvesztek egy bevásárlóközpontban), a résztvevők körülbelül egyharmada részletesen ecsetelte az „emléket”, mintha az valóban megtörtént volna.
Ez a jelenség rávilágít arra, hogy miért születhetnek téves családi mítoszok vagy viták arról, hogy ki állított valamit. A hamis emlékek vizsgálata továbbra is számos kérdést gerjeszt az igazságszolgáltatás és a pszichoterápia területén.