Hogyan harcolhatunk a klímaváltozás ellen? Ilyen innovatív megoldásokkal készülnek a magyar egyetemek - Agro Napló

A Szegedi Tudományegyetemen (SZTE) egy új, a klímaváltozással foglalkozó kutatócsoport jött létre, amely a különböző tudományágak összefogására épít – tájékoztatta az MTI-t az intézmény közkapcsolati igazgatósága. A közlemény kiemeli, hogy a klímaváltozás napjaink egyik legnagyobb kihívása, melynek következményei már most is tapasztalhatóak. Az összetett probléma megoldásához elengedhetetlen az interdiszciplináris szemlélet, amely lehetőséget biztosít a tudományágak közötti együttműködésre és új kutatási irányok feltárására.
Az SZTE egyedülálló potenciállal bír, amelyet eddig csak részben használtak ki egy interdiszciplináris kutatócsoport létrehozásához. A különböző karokon működő kutatócsoportok és egyéni kutatók már most is számos klímaváltozással kapcsolatos problémával foglalkoznak. A március 1-jén alapított kutatócsoport célja, hogy összefogja ezeket az erőforrásokat, és egy olyan platformot alakítson ki, amely elősegíti a párbeszédet és az együttműködést, hozzájárulva ezzel a közös tudás bővítéséhez. A kutatócsoport az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC) legfrissebb, hatodik értékelő jelentése alapján az interdiszciplináris megközelítést igénylő, Európa számára releváns nyitott kutatási kérdésekre összpontosít.
A kutatás során számos kulcsfontosságú tényezőt vizsgálnak, beleértve a kockázatok és sérülékenységek időbeli és térbeli alakulását, a különböző alkalmazkodási stratégiák hatékonyságát, valamint a víz, biodiverzitás és egészségügyi kockázatok kérdéskörét. Emellett a természetalapú megoldások, a parti övezetek védelme, és az éghajlati politikák összhangba hozása is középpontban áll. A projekt célja továbbá az ágazati és rendszerszintű átalakulások, a földhasználati gyakorlatok, valamint a mezőgazdasági tevékenységek és a szén-dioxid eltávolítás optimalizálása. A méltányosság és az igazságos átmenetek fontossága is hangsúlyt kap, ahogyan az éghajlatvédelmi intézkedések felgyorsítása és az éghajlati beavatkozások hatásainak elemzése is. A projekt legfőbb mérföldkövei közé tartozik egy tudástérkép kidolgozása és egy kutatói hálózat létrehozása. A kutatócsoport tervez workshopokat, egyetemi belső konferenciákat és tudományos platformok megalapozását, hogy elősegítsék a tudományos együttműködést és a tudásmegosztást - áll a közleményben.