Íme néhány hasznos tipp, hogy a kertedben ültetett növények védve legyenek a fagyoktól: 1. **Válassz megfelelő időpontot**: Ültess tavasszal, amikor a talaj már kellően felmelegedett, de még a fagyveszély is minimális. 2. **Fagyálló növények**: Keresd

Április meglepetése egy csípős fagy volt, amely számos kertben súlyosan károsította a barackfák virágait. Bízunk benne, hogy a kellemes időjárás végre tartósan megérkezik, de érdemes alaposan átgondolni, mikor és hova érdemes ültetni növényeinket, valamint megismerni a megfelelő védelmi módszereket, hogy elkerülhessük a hasonló kellemetlenségeket a jövőben.
A kerti munkák már márciusban megkezdődtek, a fagyot, hideget jól tűrő növényeket elvetve mostanra már friss spenóthoz, retekhez, hagymazöldekhez, petrezselyemhez jutottunk, a répák szépen növekszenek a borsóval együtt.
Viszont akik túl korán szedték el a krumplit, hüvelyeseket vagy keresztesvirágúakat, most csalódottan nézhetik a megfakult, megfagyott növényeket. Annak érdekében, hogy okosan válasszuk meg az ültetési időpontokat és elkerüljük a növények elvesztését, Kiss Zsófi, a Nem Titkos Kert tájépítésze, hasznos tanácsokkal szolgál.
Ahogy a fagy idején virágzó fákat károsítják a mínuszok, úgy a talajszinten élő növények között is vannak hidegérzékenyek. A krumpli, a kukorica, a brokkoli, a zöldbab, a paradicsom, a paprika, a fűszernövények, és minden, ami mediterrán helyről érkezik, bizony nem szeret fázni.
Ha nincs lehetőségünk egy igazi kert kialakítására, csupán egy terasz, erkély vagy balkon áll a rendelkezésünkre, akkor különös figyelmet kell fordítanunk növényeink védelmére. Ezek a zöld barátaink ugyanis rendkívül érzékenyek a fagyra. Amikor hideg szél fúj, vagy a hőmérséklet nulla fok alá süllyed, fontos, hogy előre felkészüljünk: burkoljuk be őket melegen, szigeteljük az edények alját, vagy ha lehetséges, helyezzük őket egy fagymentes helyiségbe. Így megóvhatjuk őket a zord időjárás viszontagságaitól!
Áprilisban már számos palánta várja, hogy új otthonra leljen a kertészetekben és a piacokon. De vajon biztonságosan kiültethetjük őket a fagyos éjszakák előtt, hiszen a fagyosszentek csak májusban érkeznek? A szakértők szerint ez lehetséges, ha figyelembe vesszük a palánták származását. Például, ha az évelő növényeket üvegházakban vagy fóliasátrakban nevelték, és azonnal a szabadba helyezzük őket, akkor a hirtelen környezeti változás stresszt okozhat számukra. Érdemes tehát fokozatosan hozzászoktatni őket az új környezethez, hogy a legjobban teleljenek a kertünkben.
Az ültetést követően egy-egy váratlan fagycsapás kifejezetten megterhelő lehet számukra.
Ha a kertészek a szabadban nevelik a növényeiket, akkor azok a kertünkben is nagyobb ellenállással bírnak majd. Egy hasznos irányelv, hogy a téli fagyok elteltével már bátran ültethetünk évelő növényeket, de az egynyáriakkal érdemes körültekintőbben bánni. Fontos, hogy elegendő időt és energiát fektessünk a kertünk megtervezésébe; jól jön, ha tisztában vagyunk azzal, hol találhatók a naposabb, védettebb részek, és hol érik a hideg szelek a növényeket. Az ilyen fagyos zugokba csak a hidegálló fajokat ültessük, hogy biztosítsuk a kertünk virágainak védelmét.
Ezen a hétvégén ragyogó időjárásra számíthatunk, így sokan neki fognak a kertészkedésnek. De vajon mik a legfontosabb feladatok? Íme, néhány tipp, hogy a kerted a lehető legszebben virágozzon: