Egyedi üzenet a Fidesznek: Szokatlan címlapokkal fejezik ki tiltakozásukat több újság.


Rendhagyó címlapokkal tiltakoznak budapesti kerületi újságok a sajtó- és civilszféra ellen irányuló fideszes törvénytervezet ellen, szabad sajtót és civil szférát követelve.

"Demokrácia nélkülözhetetlen pillérei a szabad sajtó és a civil szféra. Ezek hiányában a demokrácia olyan, mint egy üres címlap: tartalom nélküli. Védjük meg a szabad sajtót és támogassuk a civil társadalmat!"

- üzenik a kerületi újságok címlapján, hogy a borítók ez alkalommal szinte teljesen üresen maradtak. Ezzel a Fidesz által az Országgyűléshez benyújtott, hivatalosan "a közélet átláthatóságáról szóló" törvénytervezet ellen tiltakoznak.

A jogszabálytervezet szinte teljes mértékben ellehetetlenítené a civil szféra működését, és alkalmas lenne arra, hogy a kormányzatnak nem tetsző médiaplatformok és YouTube tartalomkészítők elnyomására, sőt, akár teljes elhallgattatására is szolgáljon. A javaslat benyújtását széleskörű felháborodás és tiltakozási hullám követte, még a Fidesz hívei között is éles vitákat generálva, hiszen sokan megkérdőjelezték a jogszabálytervezet által képviselt irányvonal elfogadhatóságát.

Nemrég Kocsis Máté, a Fidesz országgyűlési frakcióvezetője bejelentette, hogy a parlamenti elfogadás elhalasztására került sor. Azonban sokan úgy vélik, hogy ezzel a veszély még korántsem hárult el, hiszen a jogszabályt, amely több szempontból is ütközik az európai jogrenddel, nem vonták vissza.

A törvénytervezet ellen protestáló kerületi lapok között megtalálható a 3. kerületi Óbuda újság, a 11. kerületi Újbuda újság, a 7. kerületi Erzsébetváros újság, valamint a 8. kerületi Józsefváros újság is, mindannyian rendhagyó címlappal fejezik ki tiltakozásukat.

A nyolcadik kerületi lap szerkesztősége a többiektől eltérve nem az üres címlapos megoldást választotta. Ők is címlapon fejezik ki tiltakozásukat, de egy Puka Károllyal készült interjút is kihelyeztek a címlapra, a tiltakozásuk szövege is kissé eltérő. Ők azt írják:

"Határozottan ellenezzük az elnémító törvényt! Tartsuk fenn a szabad sajtót és a független civil szférát!"

Az újságok tiltakozásáról a Media1 Pion István, az Óbuda újság főszerkesztőjének Facebook-oldaláról értesült, ott láttuk a rendhagyó címlapokat, amelyeket mi is bemutatunk.

Vészjelzések érkeznek minden irányból.

Korábban több magyar hírportál, köztük a Media1 is kifejezte ellenvéleményét az ellehetetlenítési törvénnyel kapcsolatban. Facebook-oldalunk borítóján egy „Sajtószabadság vége” feliratú táblát láthatnak, amelyet jelenleg is megjelenítünk. Emellett saját műsorainkban és különböző YouTube-csatornákon, mint például a Partizán és a Köztér, vendégként is hangsúlyoztuk a jogszabálytervezet abszurditását és a sajtószabadságot sértő jellegét. Folyamatosan nyújtunk tájékoztatást a jogszabálytervezettel kapcsolatos tiltakozásokról és fejleményekről. Amennyiben Ön is hasonló tiltakozást észlel, például a kerületi lapok esetében, kérjük, küldje el nekünk a fényképet az [email protected] e-mail címre.

A törvénytervezetet a közélet különböző szereplői számos módon nevezik: van, aki Oroszország-törvényként, mások cenzúratörvényként, szájzártörvényként vagy akár tavaszi nagytakarítási törvényként emlegetik. A jogszabály ellen több jelentős szervezet és intézmény is kifejezte aggályait. Az Európa Tanács, a Magyar Ügyvédi Kamara, a Magyar Reklámszövetség (MRSZ), valamint a Magyar Újságírók Országos Szövetsége (MÚOSZ) mellett a nemzetközi színtéren is számos szövetség, mint az EFJ (Európai Újságírók Szövetsége), a CPJ (Újságírókat Védő Bizottság) és az IPI (Nemzetközi Sajtóintézet) emelte fel a hangját. Az Európai Bizottság és a Riporterek Határok Nélkül (RSF) szintén kifejezték ellenérzésüket, ahogy több ellenzéki párt és hazai, valamint külföldi lapok főszerkesztői is.

A magyar médiakörnyezet kritikán aluli - Az Európai Újságírók Szövetsége (EFJ) budapesti közgyűlésén határozottan elítélte az Orbán-kormány folyamatos támadásait a független sajtó szabadsága ellen.

Itt a Fidesz brutális törvénye, ami putyini módszerekkel kivégezné a kormánykritikus médiumokat és a civileket

Mong Attila megjegyzése szerint: "Ez lenne az első olyan orosz mintájú idegen ügynökökre vonatkozó törvény az Európai Unióban, amely súlyosan fenyegetné a független magyar sajtó működését."

A Fidesz döntése, hogy elhalasztja az ellehetetlenítési törvény megszavazását, azonban az ellenzék figyelmeztet: a fenyegetés továbbra is fennáll.

Elérhetetlenné tevő jogszabály: Szokatlan kezdeményezésbe kezd a Magyar Narancs.

Az Európai Bizottság figyelmeztette a magyar kormányt, hogy haladéktalanul tegyen lépéseket az átláthatósági törvény elhaltatására.

Kocsis Máté téves információkat közölt az átláthatósági törvénnyel kapcsolatban.

Figyelemre méltó esemény zajlik: az Európai Parlament sürgős napirendi pontként foglalkozik a magyar átláthatósági törvény kérdésével.

"Ha ezt megvalósítják, az Magyarország méltóságának csorbát fog ejteni."

Ne hagyjuk, hogy elfogadják! Reklámszakmai szervezetek felemelik szavukat az átláthatósági törvény ellen.

Az Európa Tanács felszólította a magyar Országgyűlést, függessze fel az átláthatósági törvény tárgyalását

A sajtószabadság súlyos veszélyekkel néz szembe – aggasztó tendenciákra hívja fel a figyelmet a Central Médiacsoport.

Rendkívüli: 22 ország 85 főszerkesztője tiltakozik a magyarországi ellehetetlenítési törvény ellen

Magyar Péter: Az átláthatósági törvény mint a putyinizmus újabb fokozata Az átláthatósági törvény bevezetése újabb lépést jelent a putyinizmus irányába, amely a hatalom centralizálására és az állami kontroll növelésére irányul. E jogszabály révén a kormányzat egyre inkább korlátozza a nyilvánosság hozzáférését a fontos információkhoz, ezzel eltorzítva a demokratikus folyamatokat. A transzparencia elve helyett a titkolózás és a manipuláció válik dominánssá, ami aláássa a társadalom bizalmát a kormányzati intézményekben. Az ilyen lépések nem csupán a politikai diskurzus, hanem a társadalmi ellenőrzés szempontjából is aggasztóak, hiszen a hatalom koncentrációja hosszú távon a demokrácia gyengüléséhez vezethet.

Az Európa Tanács felszólította a magyar Országgyűlést, függessze fel az átláthatósági törvény tárgyalását

A TizenX csapata egy figyelemfelkeltő lépést tett, amikor az Szuverenitásvédelmi Hivatal ajtajára az „Államvédelmi Hatóság” feliratot helyezte el. Ezzel a gesztussal sajátos üzenetet kívántak közvetíteni a hivatal szerepéről és jelentőségéről a társadalomban.

Még a Fidesz szavazóinak harmada is kétségeit fejezi ki az ellehetetlenítési törvénnyel kapcsolatban.

Orbán legújabb törvénye ellentétes az EU sajtószabadság védelmét célzó irányelveivel - Az RSF Brüsszelhez fordult az ügyben.

Újabb nemzetközi sajtószervezetek figyelmeztetnek a Fidesz által benyújtott törvényjavaslatra, amelyet sokan a putyini gyakorlatokkal állítanak párhuzamba.

"Itt maradunk!" - Négy városban tiltakoztak a civilek a "leszámolási törvény" ellen (Videóval, fotóval!)

Vörös festék és blokád a Szuverenitásvédelmi Hivatalnál

Nemzetközi szervezet: Orbán új törvénye végleg eltünteti a független sajtó utolsó nyomait is.

Ellehetetlenülhet a magyar médiacégek exportja, a YouTuberek is bajba kerülhetnek - Hont András szerint súlyos következményei lehetnek az új törvénynek

Karácsony Gergely Brüsszelhez fordul a civileket és sajtót célzó "nagytakarítási törvény" miatt

Különleges esemény: Több főszerkesztő együttesen, élő műsor keretében fejezi ki ellenállását a nagytakarítási törvény ellen, a Parlament előtt.

"A jelenlegi helyzetben a túlélés kérdése vált kulcskérdéssé" - figyelmeztetett a MÚOSZ a jegyzéktörvény kapcsán.

Szabó Tímea beadvánnyal él az Európai Bizottságnál a jegyzéktörvény kapcsán, miközben Dobrev Klára és Tordai Bence is kifejezték véleményüket a helyzetről. A kérdés most az: valóban tavaszi nagytakarításról van szó, vagy inkább politikai tisztogatás zajlik a háttérben?

Related posts