Íme egy egyedi megfogalmazás a témáról: "A jegybank új intézkedéseket vezetne be, hogy megóvja az állampolgárokat a csalásoktól. Ezek közé tartozna a pénzügyi tudatosság növelése, amelynek keretében kampányokat indítanának az emberek tájékoztatására a c

Mesterséges intelligencia segítségével védené meg a magyar jegybank a felhasználókat a banki csalásoktól.
A Központi Visszaélésszűrő Rendszer (KVR) az azonnali átutalásokat is figyeli és a másodperc tört része alatt szűri ki a csalásokat a jegybank szerint - írja a hvg.hu.
A Magyar Nemzeti Bank nemrégiben elindította a KVR-t, amely a mesterséges intelligencia erejét kihasználva elemzi az egyes tranzakciókhoz kapcsolódó kockázati tényezőket. A hazai bankoknak július 1-jétől kötelezően be kell szolgáltatniuk az azonnali tranzakciók bizonyos adatait, lehetővé téve ezzel a rendszer számára, hogy nyomon kövesse ezeket az információkat. A jegybank hangsúlyozza, hogy ez a rendszer nem csupán hazai, hanem nemzetközi szinten is páratlan, és a magyar felhasználók számára biztonságosabb pénzügyi szolgáltatásokat kínál.
Az újonnan bevezetett rendszer az "öt csapás intézkedéssorozat" részeként kerül bemutatásra, amelyet a Magyar Nemzeti Bank június elején jelentett be. E lépés valószínűleg a több száz bejelentésre adott válasz, amelyet a pórul járt ügyfelek tettek, akik adathalászok áldozataivá váltak. Virág Barnabás, a jegybank alelnöke júniusi sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, hogy "határozott és kőkemény csapást" kívánnak mérni a csalókra. Az elmúlt évek során folyamatosan emelkedett a banki adatokkal való visszaélések száma és azok összértéke. 2024-ben például 226 ezer visszaélés történt a kártyás és átutalásos tranzakciók során, amely összesen közel 42 milliárd forintos kárt okozott. Ebből 31 milliárd forintot lakossági ügyfelektől loptak el, míg a fennmaradó összeg a vállalati szektort érintette.