Ha Hunyadi János a hiperrealizmus bűvöletében alkotott volna, valószínűleg az emberek többsége képtelen lenne elviselni a látványt, ha videón látná. Az aprólékosan kidolgozott részletek és a valósághű ábrázolás annyira intenzív élményt nyújtana, hogy soka


A tévében befejeződött a sorozat, de a Netflix jóvoltából az érdeklődés valószínűleg még hosszú ideig megmarad. A Hunyadi-sorozatot a Hit Rádió podcastjában is feldolgozták, ahol Tolna vármegye szakértőit kérdezték a témáról.

Alig hogy a Tv2 csatornán bemutatták a Hunyadi sorozat utolsó epizódját, a produkció máris felkerült a Netflix kínálatába, és azonnal a legnépszerűbb műsorok közé ugrott. Az eddigi legköltségesebb magyar tévés alkotást az utóbbi hetekben számos nézőpontból elemezték. A Hit Rádió podcastjában a sorozat történelmi hitelességét vitatták meg két szakértő, a Kincsvadászok műsorból ismert Fertőszögi Péter, a BÁV ART Aukciósház és Galéria művészeti igazgatója, valamint Ódor János régész, a Wosinsky Mór Múzeum igazgatója társaságában.

A történelemmel foglalkozó szakemberekre óriási teher nehezedik, hiszen az ő feladatuk nem csupán a múlt eseményeinek feltárása, hanem azok értelmezése és a jövő generációk számára való átadása is.

A beszélgetés kezdetén Fertőszögi Péter hangsúlyozta, hogy napjainkban sokan hajlamosak elfeledkezni a történelem jelentőségéről, pedig a jelen megértéséhez elengedhetetlen az időbeli tájékozottság. Szerinte a XXI. század embere többnyire csak a saját korának eseményeivel foglalkozik, ami számos területen, így a kultúrában és a művészetekben is jelentős átalakulásokat eredményez. Ódor János ezzel összefüggésben arra figyelmeztetett, hogy a mindennapokat átható információs áradatban a történelemmel foglalkozó szakembereknek kulcsszerepük van: feladatuk, hogy hidat építsenek a múlt és a jelen között, valamint segítsenek az embereknek felfedezni azokat az értékeket, amelyek gazdagíthatják kultúrájukat és identitásukat.

Fertőszögi Péter a történelmi filmek világáról beszélve hangsúlyozta, hogy a legérdekesebb alkotások azok, amelyek új nézőpontból világítanak rá a múlt eseményeire, mint ahogyan ezt a „Hunyadi” című film is teszi. Kiemelte, hogy a történelmi művészeti alkotások, így a filmek bemutatása elengedhetetlen, még a legsúlyosabb események esetében is, hiszen ezek a történetek értékes tanulságokat kínálnak a jövő generációi számára.

Hunyadi János kiemelkedő hazafi volt, aki a magyar történelem egyik legfontosabb alakja. Bátorságával és elkötelezettségével nemcsak a hazáját védte meg, hanem a nemzet egységét is szolgálta.

Hunyadi János kapcsán a szakértő kiemelte, hogy a nándorfehérvári győzelem önmagában nem volt elegendő a török veszély hosszú távú távoltartásához. Szükség volt arra is, hogy Mátyás király színre lépjen, aki tisztában volt az ország gyengeségeivel. A török birodalom és a magyar királyság közötti hatalmi különbség olyan jelentős volt, hogy azt nem lehetett csupán katonai erővel áthidalni. Ezért Mátyás a védekezés mellett döntött, amelyet a rendelkezésre álló erőforrások figyelembevételével okosan irányított. A szakértő véleménye szerint Mátyás sokkal nagyobb politikai zsenialitással bírt, mint apja, Hunyadi János, aki "csupán" katona volt. Az ő hazaszeretete kétségtelen, de a jövőt, a stratégiai lépéseket igazán Mátyás látta meg, ami meghatározó volt az ország sorsában.

Related posts