Hallgatók által megalkotott különleges pókhálókból nyílt kiállítás az Építészkaron.


A féléves projektmunka során a hallgatók számos kihívással szembesülhettek, hasonlóan azokhoz a problémákhoz, amelyek a Nemzeti Atlétikai Központ kötélháló-szerkezetének tervezésekor is kulcsszerepet játszottak.

A közelmúltban megnyílt egy különleges kiállítás az Építészmérnöki Karon, ahol a Forma és Szerkezet Specializáció negyedéves hallgatói által létrehozott digitális formaalkotási installációk kerültek bemutatásra. A bme.hu híre szerint a tárlat izgalmas bepillantást nyújt a modern tervezés világába, ahol a hallgatók kreativitása és innovatív megoldásai érvényesülnek.

A hallgatók (Barta Gergely, Bartucz Bianka, Csendé Réka Viktória, Farkas Krisztina, Ferencz Eszter, Karádi Levente, Kocsis Kinga, Lipcsei Edina Eszter, Mátis Janka, Rajhóczki Hunor, Sütő Péter, Tóth Anna, Varga Levente) 3-4 fős csoportokban dolgoztak, és egy 3 méter élhosszúságú acél kockaváz keretein belül hoztak létre különleges, pókhálószerű struktúrákat. Az általuk tervezett és megépített feszített szerkezetek nemcsak esztétikailag vonzóak, hanem mérnöki szempontból is helytállóak voltak, izgalmas formáikkal és erőátviteli megoldásaikkal lenyűgözve a résztvevőket.

Ezek az installációk statikai szempontból rendkívül összetett szerkezetek. Ahhoz, hogy végső, feszes formájukat elérjék, a hallgatóknak a tervezett modell pontos másolatát kellett megalkotniuk. Ez azt is magával hozta, hogy a kívánt forma csak az utolsó kötél meghúzásakor és az utolsó rögzítés elhelyezésekor nyert végleges alakot – nem ritkán ekkor derültek ki a tervezés során felmerülő hibák és pontatlanságok.

A megnyitón a Szilárdságtani és Tartószerkezeti Tanszék docense, Ther Tamás - a tárgy oktatója - dícsérte a hallgatók bátorságát és kreativitását, hangsúlyozva, hogy négy hónap alatt eljutottak a tervezés első lépéseitől a megvalósításig. A tervezés és újratervezés egészen a részlettervek kidolgozásának lezárultáig tartott, hiszen a megálmodott formák megvalósíthatósága végül visszahat a kiindulási feltételekre is.

Ez a folyamatosan változó feltételrendszer a Rhino3D+Grasshopper nevű, parametrikus tervezésre specializálódott szoftver révén vált kezelhetővé. A hallgatók e program segítségével határozták meg a tervezési paramétereket, valamint az algoritmust, amely a térbeli modell létrehozásáért felelt. A szabadon módosítható, de egy adott pillanatban "lefagyasztott" erőtanilag helyes térbeli modell alapján pontosan meghatározhatóvá váltak a felületszerkezetek szabásmintái és a kötélháló-szerkezetek minden egyes szakaszának hossza.

A kiállítás a K épület harmadik szintjén, a Rajzi és Formaismereti Tanszék K3.22-es termében látogatható. Nyitva tartásunk hétfőnként 9 és 14 óra között, de előzetes egyeztetéssel más időpontokban is lehetőség van a megtekintésre.

Related posts