Budapesten az ipari ingatlanok bérleti volumene harminc százalékkal csökkent.

A logisztikai szektor komoly kihívásokkal néz szembe, mivel az energiaárak emelkedése, az alapanyaghiány, valamint az ellátási láncok megszakadása jelentős problémákat okoznak. Dr. Nagy Ádám helyettes államtitkár a 15. Közlekedéslogisztikai Konferencián hangsúlyozta, hogy a kormány stratégiai megállapodásokkal és fejlesztési programok révén kívánja erősíteni az ágazat versenyképességét. A Magyarországi Logisztikai Szolgáltató Központok Szövetsége (MLSZKSZ) által szervezett szakmai eseményen a logisztikai szektor legégetőbb problémáit és új lehetőségeit elemezték a résztvevők. A konferencia középpontjában álló témák között kiemelt szerepet kaptak az infláció, az energiaárak növekedése, az ipari termelés csökkenése, valamint a geopolitikai és gazdasági változások hatásai.
Fülöp Zsolt, az MLSZKSZ elnöke megnyitó beszédében hangsúlyozta, hogy a globális és hazai gazdasági folyamatok jelentős hatással vannak a logisztikai szektorra. Az infláció növekedése és a GDP csökkenése kedvezőtlen irányba tereli a gazdasági környezetet, míg az ipari áram költségei Magyarországon versenyhátrányt jelentenek az ipari termelés számára. A fuvarozási ágazatban, mind az országon belül, mind pedig az Európai Unióban, visszaesés tapasztalható az áruforgalomban, ami arra utal, hogy az ipari kibocsátás csökken, és a termelési kapacitások is szűkülnek.
Az intermodális fuvarozás azonban kivételes növekedést mutatott, 10 százalékos bővülés volt tapasztalható a szegmensben. A Budapest Airporton működő aircargo terminál, dinamikus fejlődésének köszönhetően Közép-Európa egyik legnagyobb légiáruszállítási központjává vált. Az MLSZKSZ elnöke kitért az építőipar gyengülő teljesítményére is, amelynek visszaesése a közúti, vasúti és vízi szállítási vonalak csökkenésével járhat. Az iparági szakértők szerint egy esetleges gazdasági fellendülés során kapacitáshiány jelentkezhet a logisztikában, ezért kiemelten fontos az ágazat tudatos fejlesztése.
Nagy Ádám, a Nemzetgazdasági Minisztérium helyettes államtitkára, előadásában részletesen bemutatta a kormány által bevezetett intézkedéseket, amelyek célja a logisztikai szektor versenyképességének megőrzése és növelése. Az utóbbi évek folyamán az ágazatot jelentős mértékben sújtották az energiaárak drasztikus emelkedése, az alapanyaghiány és az ellátási láncok megszakadása. E nehézségeket tovább fokozta az orosz-ukrán konfliktus, amely új kihívásokkal állította szembe a szállítmányozási és logisztikai piac szereplőit.