Rémisztő figyelmeztetés érkezett Moszkvából: ilyen következményekkel járhat, ha Ukrajna atomfegyverhez jut - Világgazdaság


Amerikai és európai tisztségviselők állítólag azt javasolták, hogy adják vissza Kijevnek a nukleáris fegyvereket, Moszkva nem lelkesedik az ötletért.

Az atomfegyverek átadása Kijevnek a konfliktus ellenőrizetlen eszkalációjával járna - mondta Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes a RIA Novosztyinak. Hozzátette: a lépés aláásná a tömegpusztító fegyverek terjedését gátló törekvéseket.

Mint ismert, a New York Times számolt be: egyes amerikai és európai tisztségviselők azt javasolják, hogy adják vissza Kijevnek azokat a nukleáris fegyvereket, amelyekről Ukrajna a Szovjetunió bukása és felbomlása után lemondott. Azt lap is megjegyezte, hogy ez nehezen kivitelezhető intézkedés lenne, ami súlyos következményekkel járna, nemcsak az orosz-ukrán háború kapcsán, hanem a globális politikát illetően is.

Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője korábban szélsőséges nézetként jellemezte ezt a gondolatot, amely beláthatatlan következményekkel járhat. Peszkov véleménye szerint csupán olyanok adnának atomfegyvereket Ukrajnának, akik nincsenek tisztában a valósággal.

Ukrajna saját atomfegyvert is készíthet

Érdemes kiemelni, hogy néhány héttel ezelőtt a hírekben felmerült, miszerint az ukrán atomerőművek elegendő nyersanyagot tudnának biztosítani egy atomfegyver előállításához. Noha Ukrajna esetleges atombombája nem számítana a legnagyobbak közé, mégis képes lenne súlyos károkat okozni egy orosz városban. Moszkva ekkor határozottan kijelentette, hogy nem tűri el, hogy Kijev nukleáris fegyverhez juthasson.

Keleti szomszédunk azonban határozottan cáfolta, hogy atombombát fejlesztene. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök hangsúlyozta, hogy Ukrajna továbbra is elkötelezett az atomsorompó-egyezmény iránt, ami azt jelenti, hogy katonai célokra nem folytatnak atomfegyverek fejlesztését.

Putyin ezen a héten hivatalosan is jóváhagyta Oroszország új nukleáris doktrínáját, amely szerint a jövőbeni támadásokra reagálva Moszkva erősebb válaszcsapásokat indíthat. Az eurázsiai állam hangsúlyozta, hogy nukleáris arzenálját csupán elrettentés céljából tartja, és azt kizárólag a legvégső esetben kívánja bevetni.

Related posts