Index: Egy újabb háború kitörése Európában komoly következményekkel járhat, és Magyarország sincs biztonságban ettől a fenyegetéstől.

Bosznia súlyos válságba taszíthatja Európát. A szerb nacionalizmus újbóli megerősödése új konfliktusokat indíthat el a kontinensen. A magyar külügyminiszter-helyettes figyelmeztetett arra, hogy ha a háború újra visszatér a Balkánra, Magyarország is érintett lesz. Az Index szemlézése a balkáni helyzet alakulásáról.
Jelenleg Európában vezetőnek lenni nem éppen egyszerű feladat. Washington, amely hagyományosan a kontinens legfőbb szövetségese volt, úgy tűnik, hogy háttérbe szorítja a NATO-t, és egyre szorosabb kapcsolatokat keres Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. Az Egyesült Államok emellett jelentős vámokkal sújtja a legtöbb európai importot, ami komoly fenyegetést jelent a gazdasági növekedésre. Eközben az orosz haderő lassan, de biztosan előrehalad Ukrajnában, így veszélyeztetve az ország szuverenitását. Európának semmi szüksége egy újabb válságra, hiszen a jelenlegi helyzet is elég kihívásokkal teli.
Mégis egy különös folyamat zajlik a kontinens szívében. Milorad Dodik irányítása alatt a Boszniai Szerb Köztársaság – a szerb közösség által birtokolt területek összessége – a Bosznia-Hercegovinától való elszakadás szándékával lépéseket tesz.
Dodik, az oroszbarát szerb nacionalista, hosszú évtizedeken át folytatta a boszniai központi hatóságok aláásását. Párhuzamos állami struktúrákat alakított ki, miközben folyamatosan szította az etnikai feszültségeket, hangoztatva, hogy a Szerb Köztársaság függetlensége elengedhetetlen a szerb közösség védelme érdekében. Eközben a boszniai közigazgatásban dolgozó tisztviselők közül számosan elvesztették állásukat, a régió hivatalainak közel felét érintve. A boszniai állami bíróság végül lépett, és eltiltotta Dodikot hivatalától, börtönbüntetésre ítélve őt tettei miatt.
Két háború Európában?
Azóta Dodik ellátogatott Izraelbe, Oroszországba és Szerbiába. Hazájában a helyi rendőrség biztosítja a védelmét – számolt be erről a Foreign Affairs című folyóiratban Ismet Fatih Cancar, aki 2024 és 2025 között a John Hopkins Egyetem School of Advanced International Studies Fulbright vendégkutatója, emellett 2020 és 2023 között Bosznia-Hercegovina biztonsági miniszterének tanácsadójaként tevékenykedett.
Amennyiben a Boszniai Szerb Köztársaság elszakad Boszniától, Európa súlyos válságba kerülhet. 1992 és 1995 között Bosznia a bosnyákok, horvátok és szerbek között zajló háború középpontjában állt, amelyet a szomszédos Horvátország és Szerbia is támogattak. A harcok rendkívül brutálisak voltak: ezrek vesztették életüket, és a szerb vezetők, valamint tisztviselők népirtást hajtottak végre Szrebrenyicában. A konfliktus csak a NATO beavatkozása után zárult le, amikor egy nemzetközi koalíció segített megalapozni a jelenlegi boszniai állam struktúráját. Ha Bosznia-Hercegovina szétesik, sokan attól tartanak, hogy a régóta elfojtott erőszak újra felszínre törhet.
Egy esetleges katasztrófa megelőzése érdekében az európai és amerikai vezetőknek több forrást kell az országnak biztosítaniuk. Több békefenntartót kell küldeniük, hogy támogassák a boszniai hatóságokat az elszakadás elleni küzdelemben. A háború vége óta a Nyugat által Boszniában megtartott rendkívüli felügyeleti jogkört felhasználva segíteniük kell a boszniai alkotmány reformját, hogy az ország központi kormánya ne legyen annyira korlátozva, mint jelenleg. És meg kell erősíteniük Bosznia nemzeti intézményeit, hogy a Boszniai Szerb Köztársaság (vagy bármely más entitás) tisztviselői ne tudjanak egyszerűen szembeszállni a központi kormánnyal.
Az európai hivatalnokok talán vonakodnak az ilyen típusú intézkedésekbe való befektetéstől, figyelembe véve a már meglévő kihívásokat. Az Egyesült Államok elszigetelődési politikája miatt pedig még kevésbé valószínű, hogy újra aktívan részt venne a helyzet kezelésében. Jelenleg sokkal költséghatékonyabb és egyszerűbb lenne megfékezni Dodikot, valamint regionális és nemzetközi támogatóit, mintsem egy esetleges konfliktus során próbálkozni ezzel.
Európa számára elengedhetetlen, hogy elkerülje a párhuzamos konfliktusok kezelését, hiszen Bosznia és Ukrajna ügyének egyidejű megoldása túlzott terhet róna a kontinensre.
A kialakult instabilitás jelentős hatással bírhat az egész térségre.
Ha vezetői meg akarják védeni kontinensüket, meg kell akadályozniuk egy boszniai konfliktus kirobbanását.