Kezdetét veszi az egyetemisták albérletkereső őrülete – vajon mi vár ránk az ingatlanpiacon?


Ne szalaszd el az év legmeghatározóbb ingatlanközvetítői eseményét! A szeptember 17-én megrendezésre kerülő REA 2025 SUMMIT kiváló alkalmat biztosít arra, hogy friss, gyakorlati ismereteket szerezz a legújabb ingatlanpiaci, jogi, szabályozási és finanszírozási trendekről. Emellett lehetőséged nyílik találkozni az iparág vezető alakjaival! Ne habozz, jelentkezz most!

Az elmúlt évek során a lakásárak Magyarországon folyamatosan emelkedtek, és az Eurostat legfrissebb statisztikái szerint 2010 és 2025 első negyedéve között nem volt olyan ország az Európai Unióban, ahol a drágulás mértéke meghaladta volna a magyart – hívja fel a figyelmet az OTP Ingatlanpont. Az albérletpiac szintén a kontinens élvonalában helyezkedik el, hiszen csak Észtország és Litvánia könyvelhetett el a magyar bérleti díjaknál nagyobb növekedést a vizsgált időszak során. Érdekes, hogy bár a tendencia továbbra is emelkedő, az árak emelkedésének üteme jelenleg éppen lassulni látszik.

Az albérletpiac dinamikája a következő hetekben különösen izgalmas lesz, hiszen július 23-án végre nyilvánosságra hozzák a felsőoktatási felvételi ponthatárokat. Ezt követően várhatóan sokan fognak albérletet keresni a fővárosban. Az OTP Ingatlanpont kutatása révén igyekszik feltérképezni, milyen árakra és lehetőségekre számíthatnak az érdeklődők Budapesten.

"A főváros ingatlanpiacán különösen keresettek a kisebb lakások, amelyek az egyetemek és főiskolák közelében helyezkednek el, és kiváló közlekedési lehetőségekkel bírnak" – emeli ki Valkó Dávid, az OTP Ingatlanpont vezető elemzője. Hozzátette, hogy a legnagyobb népszerűségnek a XI., XIII. és XIV. kerületek, valamint a belső kerületek (VI., VII., VIII. és IX.) örvendenek, ahol a jövőbeli diákok leginkább keresgélnek. Az érdeklődők számára a kedvező elhelyezkedés mellett a lakás állapota is egyre nagyobb jelentőséggel bír: a felújított vagy új építésű ingatlanok sokkal könnyebben bérbe adhatók, ráadásul a bérleti díjak is magasabbak lehetnek.

Idén talán kedvezőbb körülmények várják az egyetemistákat az albérletkeresés során, hiszen a bérleti díjak emelkedésének üteme mérséklődött - mondta Kurecskó József, az OTP Ingatlanpont budapesti régióvezetője. Kifejtette, hogy az utolsó hónapokban az albérletárak inkább stabilizálódtak, és az előző évhez viszonyítva csupán az infláció mértékét alig meghaladó mértékben növekedtek. E tendencia tükröződik abban is, hogy míg korábban a bérleti díjak dinamikus emelkedése miatt 4,5-5%-os hozamot lehetett elérni a lakások bérbeadásával, addig mára ez a szám már 4% körüli szintre, vagy akár az alá is csökkent.

A régióvezető véleménye szerint a nyári időszakban a fokozódó kereslet következtében általában emelkednek a bérleti díjak, különösen az egyetemek környékén. Ugyanakkor a diákok számára kedvező hír, hogy az ingatlanpiacon jelentős kínálat áll rendelkezésre, hiszen számos üres lakás található, így lehetőség nyílik arra, hogy a tavalyi árszintekhez hasonló árakon találjanak kiadó ingatlant.

Jelenleg Budapesten az albérletek havi bérleti díjai 160-180 ezer forinttól kezdődnek, de a fővárosban nem ritkák a 300 ezer forint körüli árak sem, még a kisebb lakások esetében is.

- emelte ki Kurecskó József.

Az OTP Ingatlanpont felidézi, hogy a KSH és az ingatlan.com lakbérindexe alapján a tavalyi első fél évben 250 ezer forint volt az átlagos albérleti díj Budapesten, azóta idén májusban éves alapon további 7%-os áremelkedés volt tapasztalható, így most valahol 270 ezer forint környékén lehet ez az átlag. Érdekesség, hogy a legnagyobb, 9,7%-os áremelkedést a pesti külső kerületekben tapasztalták az utóbbi egy évben, miközben a pesti belső kerületekben 7,7%-os volt a drágulás. A budai kerületekben átlagon aluli, 4,8-6,5%-os áremelkedés volt az utóbbi egy évben, elhelyezkedéstől függően.

Az OTP Ingatlanpont régióvezetője úgy véli, hogy azok, akik megijedtek a nyári árnövekedéstől, a szeptember-októberi időszakban még mindig kedvező lehetőségeket találhatnak az albérletkereséshez. Ugyanakkor érdemes figyelembe venniük, hogy ezzel együtt fennáll a veszély, hogy a legkiválóbb lakások gyorsan elkelnek a piacon.

A kormány legfrissebb bejelentése, miszerint bevezetnek egy 3%-os kedvezményes hitelkonstrukciót, jelentős hatással lehet a lakáspiacra. Ez a lépés kifejezetten az első lakás vásárlását segíti elő, hiszen a legfeljebb 50 millió forintos hitel szeptembertől válik elérhetővé. Bár a jelenleg albérletet kereső egyetemisták számára ez már késlekedés lehet, a kedvezményes kamatozás révén a hitel törlesztőrészlete akár alacsonyabbra is jöhet ki, mint a bérleti díjak. Ez pedig arra ösztönözheti az embereket, hogy a bérlés helyett inkább saját ingatlanba fektessenek, feltéve, hogy rendelkeznek a szükséges 10%-os önerővel. Az új hitelkonstrukció különösen a kisebb lakások iránti keresletet élénkítheti, amelyek az albérletpiacon is a középpontba kerültek.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Ez a dokumentum nem tekinthető befektetési tanácsadásnak vagy ajánlásnak. További részletes jogi információkért kérjük, forduljon szakértőhöz.

Related posts