Íme minden fontos információ a tokatábornok zsírleszívási ügyével kapcsolatban.

Még 2013-ban írtuk meg, hogy a zsírleszívás futótűzként terjed, és - legalábbis a világ nagy részén - fiatalok csináltatják, a jobb kinézet kedvéért, meg azért, hogy talán úgy jobb állást kaphatnak. Akkor még senki sem sejtette, hogy a Magyar Honvédség későbbi vezérkari főnöke is barátja az eljárásnak. Most azt nézzük meg, hogy hogyan "dagadt" hatalmasra Ruszin-Szendi Romulusz zsírleszívásos botránya.
Március közepén érkezett a meglepő hír, miszerint Magyar Péter bizalmasa, Ruszin-Szendi Romulusz, zsírleszívást rendelt magának tb-kártyára. Ahogyan a közel egymilliárd forintos villája ügyében is, most is felmerülnek kérdések és kétségek a döntése körül.
Fogalmazta meg elvárásait a katonai orvosi csapat számára.
A szokatlan igény nagy vitát váltott ki az orvosok körében, hiszen nem egészségügyi indokok, hanem kizárólag a tábornok hiúsága miatt kellett eltávolítani róla, a szakszerű megfogalmazás szerint "nagy mennyiségű zsírt".
A vitát az váltotta ki, hogy ilyesfajta beavatkozást plasztikai sebészek végeznek magánklinikákon,
A közgyógyellátás keretein belül a tb-kártyával igénybe vehető szolgáltatások nem terjednek ki az olyan esztétikai beavatkozásokra, amelyek csupán a páciens önértékelésének javítását célozzák meg.
Alig egy nappal később napvilágot látott, hogy Ruszin-Szendi Romulusz esetében tokaplasztikai beavatkozást is végezhettek a tb-kártya terhére.
A Borsonline képeket is közölt, amiken látványos a különbség.
A két képet összevetve a Bors szakértői valószínűsítik, hogy nemcsak a hasi és deréktáji zsír leszívására került sor, hanem egy külön műtét keretében elvégzett tokazsírleszívásra is. A két kép között eltelt néhány hét alatt Ruszin-Szendi tábornok nyaka is jelentősen megfogyatkozott.
Ez a helyzet különösen lényeges lehet, mivel a két testtájékon végzett esztétikai beavatkozás párhuzamosan zajlott le. Ugyanakkor ez a két műtét valószínűleg a társadalombiztosítás terhére, jogsértő módon elszámolt költségeket generálhatott, amelyek összességében jelentősen túlléphették az egymillió forintos határt.
A Bors által megkérdezett szakértők szerint csak rendkívül indokolt esetekben lehet elszámolni ilyesfajta szépészeti, plasztikai műtéteteket a társadalombiztosítás terhére. Ilyenek például a veleszületett kopaszság, a súlyos asszimetria az arcon vagy a mellek esetében, vagy a pácienst már járásában akadályozó úgynevezett lelógó kötényhas esetében.
Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter, a közelmúltban reagált a toka-ügyre egy kormányinfón. Kifejtette, hogy Ruszin-Szendi Romulusz, a korábbi vezérkari főnök zsírleszívási ügye nemcsak a katonaság hírnevéhez méltatlan, hanem egy tábornok számára is elfogadhatatlan. A HírTV kutatásai szerint Ruszin-Szendi Romulusz zsírleszívása akár kétmillió forintba is kerülhetett, amelyet a társadalombiztosítás keretein belül számoltak el. Bár a volt vezérkari főnök hangsúlyozta, hogy az eljárás magánügy, a zsírleszívás tényét nem tagadta. Egy plasztikai sebész, akit a híradó megkérdezett, hozzátette, hogy kisebb mennyiségű zsírleszívás esetén az beavatkozás esztétikai jellegűnek számít.
A társadalombiztosítás pedig csak kivételes esetekben finanszírozza az ilyen műtéteket - hangsúlyozta Kárász Tamás. Közben pedig Gulyás Gergely miniszter tájékoztatása szerint
Az ügy végül odáig jutott, hogy a volt vezérkari főnök zsírleszívási botránya már az ügyészség asztalán hever. A közelmúltban elkészült a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) jelentése Ruszin-Szendi Romulusz ügyéről, amelyben egyértelműen feltárták a törvénytelenségeket és szabálytalanságokat. Ezek a megállapítások arra utalnak, hogy a helyzet súlyosabb, mint ahogy azt korábban gondolták.
Amikor az általa vezetett kórházban esztétikai célú zsírleszívást végeztetett, a beavatkozás költsége, amely körülbelül 1,2 millió forint volt, nem az ő zsebéből került kifizetésre, hanem a kórház fedezte azt.
Továbbá, a zsírleszívás során egy magánkórház modern berendezéseit használták fel. A Kormányzati Ellenőrzési Hivatal által kiadott jelentésben az is szerepel, hogy
A problémát úgy oldották meg, hogy egy magánintézményből “kölcsönözték” a szükséges berendezést. A jelentés szerint ez az intézmény éppen az a magánkórház, ahol a műtétet végző orvos plasztikai sebészként dolgozik, és ő is javasolta az eszköz "kipróbálásra történő átvételét".
A Kormányzati Ellenőrzési Hivatal hétfőn közzétett jelentése rávilágít arra, hogy igyekeztek eltitkolni Ruszin-Szendi Romulusz zsírleszívásának részleteit. A dokumentumban szereplő információk szerint a Honvédkórház főigazgatója is megszólalt az ügy kapcsán.
illetve az érintett személy taj-számát annak érdekében maszkolja, hogy az egészségügyi beavatkozást ne lehessen beazonosítani.
A Kehi-jelentés szerint Ruszin-Szendi vezérkari főnökként szolgálati visszaélést követhetett el azzal, hogy közpénzen végeztetett el magán kozmetikai műtéteket egy olyan intézményben, amely a szolgálati alárendeltségében állt.
A botrány kirobbanása után az érintett határozottan cáfolta, hogy a társadalombiztosítás költségén bármilyen plasztikai beavatkozást végeztetett volna.