Szijjártó Péter a közelmúltban az új világgazdasági rendszer kialakulásáról nyilatkozott, hangsúlyozva a globális gazdasági táj képének átalakulását.

A jelenlegi kiszámíthatatlan világpolitikai környezetben a magyar külpolitika kulcsfeladata, hogy garantálja az ország békéjét és képviselje a magyar gazdasági érdekeinket. Döntéseinket a jövőben is a magyar érdekek melletti elköteleződés fogja irányítani, nem pedig a külső elvárásokhoz való alkalmazkodás - hangsúlyozta Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára hétfőn Budapesten.
A "Fókuszban a külgazdaság" című külgazdasági évnyitó konferencián, amelyet a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) rendezett, az államtitkár kiemelte, hogy az elmúlt három évtizedben a politikai és külgazdasági kapcsolatok soha nem voltak ennyire kiszámíthatatlanok. A rendkívüli volatilitás új időszakát éljük, és ebben a bizonytalan geopolitikai környezetben rendkívül nehéz előrejelzéseket készíteni és tervezni.
Felhívta a figyelmet arra, hogy...
A mai fiatalok emlékezetében alig él már, mit is jelent békében élni, és ez a jelenség a nyugat-európai politikai vezetőkre is vonatkozik, akik a fegyverkezési kényszer súlyos terhéről beszélnek, valamint arról, hogy Oroszország közvetlen fenyegetést jelent számukra - tette hozzá.
"Folyamatos erőfeszítéseket kell tennünk, hogy elkerüljük a fenyegető viharfelhők megjelenését Magyarország egén" - fogalmazott.
- jegyezte meg.
A kormányzat külgazdasági lépéseit összegezve elmondta, hogy a 2019-ben elindított kifektetési programban támogatást elnyerő 254 magyar tulajdonú vállalat 17 országban 254 milliárd forint értékben hajtott végre beruházást. Felhívta a figyelmet arra, hogy... a költségvetési helyzettől függően az év végén újabb pályázatot hirdethetnek.
A befektetések területén kiemelkedő év volt a tavalyi, a Nemzeti Befektetési Ügynökségen keresztül megvalósított befektetések értéke átlépte a 10 milliárd eurót. A beruházásösztönző programban végrehajtott változások miatt a korábbi évekhez képest sokkal több, 24 cég jutott támogatáshoz.
A befektetésösztönző rendszer finomítása továbbra is napirenden van, és a jövőben kiemelt figyelmet kap a kutatás-fejlesztés, az innováció, valamint a tudásintenzív és technológiai átalakulást elősegítő projektek támogatása. Emlékezetes, hogy a múlt heti magyar-kínai gazdasági vegyesbizottsági ülésen a kínai delegáció is hangsúlyozta, hogy befektetéseik során a tudásintenzív beruházások irányába szeretnének elmozdulni Magyarországon.
Szijjártó Péter, a külgazdasági és külügyminiszter, legújabb videóüzenetében részletesen bemutatta, hogy...
Kiemelte, hogy Magyarország a globális konnektivitás, valamint a világkereskedelem szabad áramlásának híve, és nem kíván részt venni a jelenlegi gazdasági blokkosodás alakulásában. A gazdasági semlegesség politikája lehetővé teszi, hogy az ország mindkét irányban megőrzi gazdasági és politikai kapcsolatait.
A stratégia kézzelfogható eredményekkel büszkélkedhet, hiszen a külföldi közvetlen működő tőke háromnegyede ázsiai forrásokból származik. 2020 és 2023 után 2024-ben is Kína dominál a beruházások terén - tette hozzá a szakértő.
A keleti gazdaságok dinamikus fejlődése hozzájárult a magyar export folyamatos bővüléséhez. A KKM a legígéretesebb régiókban hozott létre képviseleteket, hogy támogassa a magyar vállalatok piaci megjelenését - nyilatkozta.
Szijjártó Péter jelezte: a tárca a jövőben is szorosan együttműködik az MKIK-val a stratégiai megvalósításában.
Nagy Elek, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke köszöntő beszédében kiemelte, hogy a magyar gazdaság számára nincs más út, mint a technológiaintenzív fejlődés, mivel a munkaintenzív növekedés korszaka lezárult.
Az új vezetőség kulcsszerepet játszik abban, hogy támogassa az exportpiacokra készülő vállalatokat a szükséges szakmai tudással. Ezt a célkitűzést különböző képzési lehetőségek, üzleti fórumok és partneri találkozók szervezésével kívánja megvalósítani. A közeljövőben a mesterséges intelligencia és az adatalapú elemzés eszközei is hozzájárulhatnak a cégek fejlődéséhez – tette hozzá.
Egy friss felmérés alapján elhangzott, hogy a magyar exportáló vállalatok körében a válaszadók fele új piacok felfedezését tervezi. A megkérdezettek 30%-a jelezte, hogy egy-két új régió irányába kíván nyitni, míg minden ötödik cég 3-5 új területet célozna meg.