Újabb veszély leselkedik Magyarországra: egy repülő kártevő érkezhet, amire érdemes odafigyelni!
Egy új, rendkívül idegesítő kártevő megjelenésére figyelmeztetett a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara.
Hazánkban újabb kártevő fenyegetése bontogathatja szárnyait, ezúttal az őszi selyemhernyó képében - figyelmeztet a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara. Most pedig bemutatjuk, milyen jellemzőkkel bír ez a kártevő, és milyen hatékony módszerekkel állíthatjuk meg terjedését.
Az őszi sereghernyó a bagolylepkék családjába tartozó éjszakai moly. Az imágók szürkés-barna színűek, a föld közelében nehezen észrevehetők. Könnyen összetéveszthetők más bagolylepkével, mint például a hazánkban is jelentős károkat okozó vetési bagolylepkével. A levél fonákára helyezett tojáscsomókból kikelő lárvák zöldes vagy barnás színűek. A kártevők feji szelvényén egy halvány, fejjel lefelé fordított Y alakú mintázat, valamint az utolsó hasi szelvényen négy, négyszögletes elrendezésű fekete folt figyelhető meg. Ezek a morfológiai bélyegek segítik a lárva más fajoktól való elkülönítését. A bábozódás általában a talajban történik. A báb a bagolylepkékre jellemző barnás színű, fényesen csillogó. Évente négy-hat nemzedéke fejlődik ki. Hidegebb területeken egy-két nemzedéke jellemző, de a trópusokon folyamatos szaporodásra képes. Eddigi vizsgálatok alapján kontinentális klímájú területeken nem telelt át.
A kártevő folyamatosan vándorol, akár több száz kilométert is képes megtenni, amihez valószínűleg a szél ereje is jelentősen hozzájárul. Ugyanakkor a gyors elterjedésében a kereskedelmi tevékenységek is kulcsszerepet játszanak. Afrikában, Ázsiában és Ausztráliában már felbukkant, és súlyos gazdasági károkat idézett elő.
Az Európai Unióban először 2018-ban Németországban figyelték meg a kártevő lárváit egy kukoricatáblán, de Cipruson, Máltán, Görögországban, Portugáliában, Spanyolországban (Kanári-szigeteken) és a tavalyi évben Romániában is igazolták jelenlétét. Eddig elsősorban elszórtan jelentek meg az őszi sereghernyó egyedei, tömeges felszaporodása nem jellemző. Több esetben import termékek segítették a kártevő terjedését, ezért kiemelten fontos ezek ellenőrzése és a növény-egészségügyi szabályok betartása.
A kártevők elleni védekezés során hatékony stratégiák állnak rendelkezésünkre, különös figyelmet érdemelnek a lárvák és bábok gyérítési módszerei. A talajmunkák végzése a talajfelszín közelében kiváló lehetőséget kínál, hiszen a felszínre kerülő egyedek jelentős része fagypont alatt elpusztul. Ezen kívül a kémiai védekezés is szóba jöhet, mint például a deltametrin, eszfenvalerát, lambda-cihalotrin vagy permetrin alkalmazása. A biológiai védekezés terén pedig olyan organizmusok, mint a Beauveria bassiana vagy különféle rovarpatogén vírusok, bizonyították hatékonyságukat. Fontos azonban, hogy a kártevők rajzását folyamatosan figyelemmel kísérjük, hiszen ez elengedhetetlen a védekezés megfelelő időzítéséhez. A feromoncsapdák alkalmazása kiemelkedő szerepet játszik ebben a folyamatban, hiszen nemcsak a molyok megelőzésében, hanem azok felderítésében is nélkülözhetetlen eszközként szolgálnak.