Jelentkezzenek a Dunaferr olvasztóüzeméért!

A zűrös múltú szlovákiai Jozef Szivák vinné a Dunaferr-utódcéget.
A felszámoló második alkalommal, július másodikára kiírt részvételi felhívására reagált egy potenciális befektető, aki érdeklődését fejezte ki a Dunaferr korábban csődbe ment, majd megmentett, de végül újra tönkrement olvasztóüzeméért, a Duna Furnace Kft.-ért. Ezt a HVG értesült.
Ez a jelentkező a tavasszal - feltehetően e célra - alakult Dunaferr Steel Rolling Zrt., amelynek tulajdonosa a szlovák Jozef Szivák. Habár a július 8-án lezárt dokumentáció szerint a jelentkező esetében nem szükséges nemzetbiztonsági előminősítő eljárást lefolytatni, Szivák múltja nem mentes a zűröktől. A HVG írta meg, hogy az egyik fő gyanúsítottja volt annak az ügyészségi nyomozásnak, amely szerint egy hozzá köthető cég nem fizetett a kassai vasmű acéllemezeiért. Utóbb felmentették a vádak alól, viszont a helyi sajtó szerint meggazdagodott az ügyleten.
Jelen esetben, ha végül a második körben sikeresen pályázik,
a Duna Furnace Kft. életképes eszközeiből létrehozandó, az adósságoktól megtisztított új vállalatot veheti meg.
Sziváknak eddig 470 ezer eurót kellett biztosítéként letétbe helyeznie, és elköteleznies magát a 24,6 milliárd forintnyi környezeti kár csökkentése mellett, amennyiben birtokba veszi a területet. Emellett részt vesz a kormány által szorgalmazott acélgyártás zöldítési programjában, amelyet az előző tulajdonos, a fizetésképtelenségbe került indiai-brit Liberty Steel 2027-re tervezett megvalósítani. A több tízmilliárdos, az uniós szinten innovatívnak számító beruházás szállítói és részleges finanszírozói az eredeti elképzelések szerint kínai állami vállalatok lettek volna, amelyek továbbra is érdeklődhetnek a projekt iránt.
A Szivák részvételi felhívásra való jelentkezésének elmaradásának okai ismeretlenek, de nem alaptalan a reménye, hogy a közeljövőben csökkeni fog az eladó vagyon értéke. A kohó gazdaságos újraindítása ugyanis csak annak a kezében lehet reális, aki megfelelő alapanyaghoz tud hozzáférni.
A testvérvállalat, a hengermű, a Dunarolling Kft. iránt két cég is érdeklődik. Az egyik a cseh Dunaferr Steel Rolling a. s., amely a fegyverszállításairól ismert CSG hadiipari vállalathoz köthető, míg a másik a kínai állami Hangzhou CIEC Group, amely Szingapúrban, Hongkongban, az Egyesült Államokban, Brazíliában és Vietnámban is jelentős jelenléttel bír.
Figyelemre méltó, hogy a cseh pályázó neve pontosan megegyezik Szivák frissen alapított magyarországi cégével – talán egy konzorcium alakulhat a kohó és a hengermű közös megszerzésére. Felmerül a kérdés, elegendő lesz-e ez a magyar acélipar jövőbeni fenntartásához, illetve a közel háromezer, lapátra tett dolgozó újraalkalmazásához, különösen, hogy a Dunaferr többszörös csődje már eddig is jelentős anyagi terhet rótt az adófizetőkre, több száz milliárd forint formájában.