Jelentős mértékben csökkenthető a földgáz használata hazánkban.

A geotermikus energia kiaknázását, az energiahatékonyságot szolgáló beruházásokat és az energiatároló kapacitások további kiépítését egy rövidesen kiírandó 440 milliárd forint keretösszegű pályázattal is támogatja a kormányzat. Az így elnyert források a miniszter megítélése szerint javíthatják a beruházások megtérülését, ám a kockázatot továbbra is a vállalkozásoknak kell vállalni - írta a Világgazdaság.
A 2023-ban bevezetett befektetőbarát szabályozás jelentős figyelmet irányított a geotermikus energia területére, felkeltve a gazdasági szereplők érdeklődését. Eddig több tucat fúrás történt, közülük kilenc bizonyult igazán sikeresnek. Különösen figyelemre méltó, hogy a Nyíregyházán működő, jelentős gyártási kapacitással bíró Lego vállalat is sikeresen kihasználta ezt az új lehetőséget.
A rendszerváltás idején a földgázfogyasztás elérte a 14,3 milliárd köbmétert, míg napjainkban ez a szám körülbelül 8,5 milliárd köbméterre csökkent. A miniszter tájékoztatása alapján a geotermikus energia kiaknázásával a felhasználás akár egymilliárd köbméterrel is mérsékelhető, míg a biomassza alapú energia előállítása további fél milliárd köbméterrel csökkentheti a függőséget.
A klímasemlegesség szempontjából Magyarország viszonylag kedvező helyzetben van: eddig a szén-dioxid-kibocsátás 43%-os, más források szerint akár 48%-os csökkentését értük el. A célkitűzés az, hogy 2030-ra az üvegházhatású gázok kibocsátása 0,1%-ra csökkenjen.
Mivel az energiahordozók 63 százaléka még mindig import, az energiafüggetlenség erősítése - összhangban a klímasemlegességet is erősítő fejlesztésekkel - továbbra is prioritás. Ebben kiemelt szerepet játszik a 90 százalékos kapacitáskihasználtsággal működő 2000 megawattos paksi erőmű, amelynek a működését a műszaki paraméterek teljes körű megfelelőségére alapozva 2052-2054-ig kívánják meghosszabbítani. Az áramfogyasztás növekedése által generált többletigényt pedig Paks II. fogja biztosítani.
A miniszter véleménye szerint a következő húsz évben nem zárható ki kisebb, 50-10 megawatt kapacitású erőművek telepítése sem. Ugyanakkor a valódi áttörést egy nagyobb szivattyús erőmű jelenthetné, bár a magyar földrajzi viszonyok nem igazán kedveznek ennek a megoldásnak.
Amíg ezek a célok nem teljesülnek, elengedhetetlen az energiatárolás további fejlesztése. Ezt a folyamatot többek között az a körülmény is indokolja, hogy már most is körülbelül 7,76 gigawatt napelemkapacitással rendelkezünk, amellyel a korábban említett 25 százalékos villamosenergia-termelést tudjuk biztosítani.
amely körülbelül 300 ezer otthont szolgál ki.
Borítókép: Képzőművészeti ábrázolás (Fotó: Bach Máté)