Kapa és Pepe megdöbbenve álltak a pécsi Filharmónia orgonistája előtt, aki olyan lenyűgöző játékával sokkolta őket, hogy szinte elállt a szavuk!

Igen eredeti módját választotta a pécsi központtal működő Filharmónia Magyarország a június 7-i Orgonák éjszakája nevű nagyszabású programjuk népszerűsítésére. A Filharmónia szellemes videóban Mucsi Zoltán és Scherer Péter által megszemélyesített Kapa és Pepe egy templomba törnek be, majd egy ismert pécsi művész rájuk hozza a frászt.
A Filharmónia rövid, mindössze kétperces videójában a Jancsó-filmekből jól ismert Kapa és Pepe karaktere életre kel, miközben egy pajszerrel próbálnak betörni egy templomba. A páros szórakozottabb fele pedig nemcsak a betörésre koncentrál, hanem a templomajtó díszítésének szépségét is megcsodálja.
A betörés, amely kezdetben akadozva indult, végül váratlan fordulatot vesz, amikor hőseink, a templom sötétjében tapogatózva, a kincsek nyomába erednek. Pepe, akit a pletykák vezettek a helyszínre, azt hallotta, hogy egy királyné lakik itt, akinek a tiszteletére időnként koncertet is rendeznek. Kapa azonban hitetlenkedve fogadta ezt az információt, és csak a szkepticizmusával próbálta enyhíteni a helyzet feszültségét. A hosszú keresgélés végül Szamosi Szabolcs orgonaművész váratlan köhintésével ér véget, akinek a hangja a templom csendjében hirtelen felcsendül. Ezt követően Beethoven 5. szimfóniájának orgonán játszott drámai kezdőhangjai töltik meg a teret, miközben a templom falaiban hirtelen fények gyúlnak ki, felerősítve a helyzet feszültségét és a hősök izgalmát.
Mire utal ez a furcsa négyes: Kapa, Pepe, Filharmónia, orgonák? Talán egy különös zenei élményre, ahol a hagyományos hangszerek és a szórakoztató stílusok találkoznak? Esetleg egy színes esemény, ahol a népzene és a klasszikus zene ötvöződik, miközben a közönség fergeteges hangulatban szórakozik? Az biztos, hogy valami izgalmas rejlik a háttérben!
Szamosi Szabolcs korábban közölte, hogy június 7-én az Orgonák éjszakája nemzetközi programsorozatába 34 külföldi helyszín kapcsolódik be: a határon túli magyarlakta települések - például Révkomárom, Nagyvárad, Kolozsvár - és több európai nagyváros mellett az Egyesült Államokban, Peruban, Kínában, Indiában, Dél-Koreában és Algériában is rendeznek hangversenyeket. Mint mondta, a programsorozat kiemelt budapesti helyszíne lesz a Zeneakadémia, a Mátyás-templom, az Uránia Nemzeti Filmszínház, a Fővárosi Nagycirkusz, valamint a Vakok Iskolája is.
Az Orgonák éjszakája idei kiemelt vidéki rendezvénye Debrecenben kerül megrendezésre, ahol a Szent Anna-székesegyház ad otthont a salzburgi Mozarteum neves professzorának, Hannfried Luckénak. Az igazgató kiemelte, hogy a pécsi bazilikában Martin Baker brit orgonaművész-karnagy, a Royal College of Organists korábbi elnöke is szólóestet tart, ami szintén figyelemre méltó esemény. Szamosi Szabolcs elmondta, hogy további programok várják az érdeklődőket többek között Kecskeméten, Győrben, Balatonfüreden, Kaposváron, Nyíregyházán és Székesfehérváron is.
Az Orgonák Éjszakája rendezvénysorozat 2019 óta hódítja meg a közönséget, és az idei évben különleges eseményekkel gazdagodik. Kiemelkedő vendégként lép színpadra a világhírű argentin operaénekes, José Cura, akit a Liszt-díjas orgonaművész, Szamosi Szabolcs kísér az élvonalbeli koncerteken. A műsorban elhangzanak Johann Sebastian Bach, César Franck és Giuseppe Verdi klasszikusai, valamint spirituálék és Ramirez Kreol miséjének részletei, amelyek különleges zenei élményt ígérnek. A két művész június 7-én Révkomáromban, majd ugyanezen a napon este a Mátyás-templomban varázsolják el a közönséget. Ezen a napon egy másik remek koncert is várja a zene szerelmeseit: Christian Schmitt német és Vincent Dubois francia orgonaművész, valamint a Concerto Budapest, Keller András vezényletével, egy különleges előadással örvendeztetik meg a hallgatóságot a Zeneakadémián. Az események tehát gazdag zenei palettát kínálnak, melyek minden bizonnyal felejthetetlen élményeket nyújtanak.