Két magyar alkotás is ringbe száll a velencei Arany Oroszlánért | Vajdaság MA

Két kiemelkedő magyar film, Nemes Jeles László "Árva" című műve, valamint Enyedi Ildikó "Csendes barát" című alkotása is a rangos Arany Oroszlán díjért verseng az augusztus 27-én kezdetét vevő 82. Velencei Nemzetközi Filmfesztiválon. A fesztivál programját kedden jelentették be, és már most izgalommal várják a filmrajongók.
Mindkét film a Nemzeti Filmintézet (NFI) támogatásával készült nemzetközi koprodukció keretében, és a Mozinet forgalmazásában kerül bemutatásra a magyar mozikban - tájékoztatott az NFI kedden az MTI-nek.
Ahogy a közleményben hangsúlyozták, évtizedek óta példa nélküli, hogy két magyar rendező alkotása is helyet kap a világ egyik legnagyobb hírnevű filmes fesztiválján.
A friss információk alapján az Oscar-, Golden Globe- és BAFTA-díjjal elismert Saul fia, valamint a Napszállta című film rendezője, Nemes Jeles László legújabb alkotása a saját családjának történetéből merít inspirációt. Az Árva című film 1957 tavaszán, a forradalom utáni Budapest világában bontakozik ki.
Az alkotás a tizenkét éves Andor életútját követi, aki édesanyjával él egy szürke, háború sújtotta világban. Míg Andor reménykedik abban, hogy az édesapja, aki a harcok során eltűnt, egyszer még visszatér hozzá, az életükbe váratlanul belép egy titokzatos férfi. A férfi azt állítja, hogy ő Andor apja, de a fiú szívében csak gyanakvás és ellenállás él. Miközben az anya és fia közötti kapcsolat egyre feszültebbé válik, Andor elhatározza, hogy mindenáron megvédi családját a férfi fenyegetésétől, és keresni kezdi az igazságot a múltjukkal kapcsolatban. A történet mély érzelmi feszültségekkel teli, miközben Andor felnőtté válik a bizonytalanság és a családi kötelékek bonyolult hálójában.
Az Árva című alkotás főszereplője Barabás Bojtorján, édesanyját Waskovics Andrea alakítja, mellettük Gregory Gadebois látható kiemelt szereplőként. A film forgatókönyvét Nemes Jeles László rendező együtt jegyzi Clara Royer-vel, producerei a Pioneer Pictures részéről Kemény Ildikó és Szále Ferenc, operatőre Erdély Mátyás, látványtervezője Ágh Márton, jelmeztervezője Flesch Andrea, hangmestere Zányi Tamás, vágója Politzer Péter, casting directora pedig Zabezsinszkij Éva.
Az alkotás 35 mm-es filmszalagra készült, főként Budapest festői helyszínein, továbbá az NFI Stúdió fóti műtermében és a frissen épített kültéri díszletben zajlottak a forgatások. A film teljes képi utómunkálatai az NFI Filmlaborban történtek, ahol a szakemberek különleges digitális világítást és egyedi előhívási technikákat alkalmaztak a lenyűgöző látványvilág megalkotásához.
Az "Árva" című film, amely az őszi időszakban debütál a hazai mozik vásznain, a Mozinet forgalmazásában érkezik. Ez a különleges alkotás magyar-brit-francia-német koprodukció keretében készült, és olyan neves támogatók álltak mögötte, mint a Nemzeti Filmintézet, az angol BFI, a francia CNC és a német FFA. Emellett a projekt további finanszírozói között találjuk az AR Content, a Mid March Media, az ARTE Grand Accord, valamint a Medienboard Berlin-Brandenburg szervezetét is. A magyar Pioneer Pictures a brit Good Chaos, a francia Lumen és a német Twenty Twenty Vision Filmproduktion cégekkel együttműködve hozta létre ezt az izgalmas filmet.
Az Arany Medve-díjas és Oscar-jelölt Testről és lélekről rendezője, Enyedi Ildikó legújabb alkotása, a Csendes barát, mélyreható és elgondolkodtató párhuzamot állít fel a növények és az emberek közötti kapcsolatról – áll a kiadott közleményben.
A film három különálló történetet tár elénk, amelyek az ember és a növény különös, tétova találkozásait mutatják be. Ezek a pillanatok, amikor a két eltérő érzékelés hirtelen összefonódik, varázslatos és megható élményt nyújtanak. Az emberi hősök, akárcsak a kert színes növényei, kívülállóként léteznek, magányos lélekharcosok, akik éppúgy keresik a kapcsolódás lehetőségét, mint a természet e csodás képviselői.
A közleményben kiemelték, hogy a férfi főszereplő Tony Leung Chiu-Wai munkásságát 2023-ban Velencében életműdíjjal ismerték el; a film további főszereplői Luna Wedler és Enzo Brumm, látható továbbá a filmben A feleségem története főszereplője, Léa Seydoux.
A "Csendes barát" című film forgatókönyvét Enyedi Ildikó jegyzi, míg a lenyűgöző vizuális világ megalkotásáért Pálos Gergely felel, mint operatőr. A vágás művészetét Szalai Károly valósította meg, míg a látvány megformálásáért Láng Imola vállalta a felelősséget. A jelmezek tervezését Peri De Braganca végezte, a zenei aláfestésért pedig Keresztes Gábor és Kelemen Kristóf közösen felelnek. A vizuális effekteket Klingl Béla irányította, biztosítva, hogy a film vizuális élménye igazán emlékezetes legyen.
A film készítése alatt az NFI Filmlabor körülbelül 30 ezer méter kameranegatívot dolgozott fel, emellett ezerötszáz percnyi nagyfelbontású digitális anyagot is előállított a produkció számára.
A Csendes barát című film a Nemzeti Filmintézet, a DFFF, a NRW, az FFA, a BKM, a Hessen Film, az Eurimages, a ZDF/ARTE, az ARTE France Cinema, a CNC és a MOIN támogatásával valósult meg. A produkció a német Pandora Film, a francia Galatee Films és a magyar Inforg-M&M Film közreműködésében készült, együttműködve a kínai Redience-szel. A film vezető producerei Reinhard Brundig és Mécs Mónika.
A német-francia-magyar koprodukcióban készült Csendes barát a tervek szerint 2026 első felében kerül Európa-szerte a mozikba, itthon a Mozinet forgalmazásában - olvasható a közleményben.
További részletek a 82. Velencei Nemzetközi Filmfesztiválról elérhetők a következő weboldalon: https://www.labiennale.org/en/cinema/2025. Érdemes ellátogatni, ha érdeklik a legfrissebb hírek és információk az eseményről!