Felfedeztük, hogy teljesen tévesek a kutyák alvási szokásairól alkotott elképzeléseink: valójában nem ugyanabban az időszakban pihennek, mint mi, emberek.


A kutyák életének elengedhetetlen része a csukott szemmel történő pihenés, ami megnehezíti, hogy pontosan meghatározzuk, mennyi időt töltenek alvással naponta – átlagosan körülbelül 10 órát. Ez főként az éjszakai órákra esik, de egy kutatás érdekes felfedezéseket tett: kiderült, hogy ez nem csupán a kutyák kedvétől függ.

A kutyák naponta körülbelül 7-16 órát töltenek álomországban, főként az éjszakai órákban pihenve. De nem csupán éjjel hajtják álomra a fejüket; napközben is szívesen elbóbiskolnak. Egyes kutatások szerint, ha rajtuk múlna, nem csupán rövid szundikálásokkal elégednének meg a nappali órákban, hanem hosszabb, pihentető alvásokra vágynának.

Képzeljük el, mi lenne, ha a kutyák ősi ösztöneikre hallgatva a szürkületi, éjszakai aktivitást helyeznék előtérbe, ahogy vadon élő rokonaik. Ehelyett azonban a cirkadián ritmusukat, vagyis az alvás és ébrenlét váltakozását az emberhez igazítják. Az etetési rend és az ember napi tevékenysége ugyanis sokkal fontosabb számukra, mint az ösztönkésztetés.

A szabadon kóborló házi kutyák viselkedése szoros párhuzamot mutat a vadon élő kutyafélék ciklusával, mivel éjszaka aktívabbak, mint nappal. Ugyanakkor a városi kóbor kutyák rugalmasan alkalmazkodnak az emberek életmódjához, hasonlóan otthon tartott társaikhoz. De vajon miért képesek a kutyák ilyen könnyedén illeszkedni gazdáik szokásaihoz? És hogyan tudnak a kábítószer-kereső kutyák bármilyen munkarendben helytállni, anélkül, hogy az alvási ritmusuk felborulna? Ezekre a kérdésekre választ kaphatsz a We love Dogz oldalán található cikkből.

Related posts