Kijevből érkezett a telefonhívás Trumphoz; Ukrajna hétfőtől kezdődően 30 napos tűzszünetet javasol.


Ukrajna hétfőtől kezdődően 30 napos tűzszüneti javaslatot terjesztett elő az Oroszországgal zajló konfliktus kapcsán. Andrij Szibiha, az ukrán külügyminiszter szombaton az X közösségi platformon közölte: "Ukrajna és minden szövetségesünk készen áll a teljes, feltétel nélküli tűzszünetre a szárazföldön, a levegőben és a tengeren, legalább 30 napra, kezdve hétfőtől." Hozzátette, hogy amennyiben Oroszország elfogadja a javaslatot és garantálja a hatékony ellenőrzési mechanizmusokat, úgy a tartós tűzszünet és a bizalomépítő lépések megalapozhatják a béketárgyalások folyamatát.

Volodimir Zelenszkij, Ukrajna elnöke, és a hajlandók koalíciójának képviselői - köztük Friedrich Merz német kancellár, Emmanuel Macron francia államfő, Keir Starmer brit politikus és Donald Tusk lengyel miniszterelnök - Kijevbe érkeztek, ahol előzetesen telefonon egyeztettek Donald Trump amerikai elnökkel a 30 napos tűzszüneti javaslat támogatásáról. Andrij Jermak, Zelenszkij kabinetfőnöke, megosztott egy közös fényképet a csoportról, hangsúlyozva, hogy "történelmi pillanatok tanúi vagyunk." A hajlandók koalíciója virtuális megbeszélést is tartott az ukrán fővárosban tartózkodó vezetőkkel, akik között ott volt Giorgia Meloni olasz miniszterelnök, Mark Carney kanadai vezető, Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, valamint Mark Rutte, a NATO főtitkára is. Ezt követően hívták Donald Trumpot, hogy további lépéseket egyeztessenek.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke az X közösségi platformon újból hangsúlyozta a "teljes és feltétel nélküli 30 napos tűzszünet" iránti támogatását. Kiemelte, hogy a "hajlandók koalíciója" már összeült, és a tűzszünet célja, hogy elősegítse a valódi béketárgyalások megkezdését. Von der Leyen figyelmeztetett, hogy amennyiben a tűzszünetet megszegik, az Európai Unió készen áll arra, hogy újabb szigorú szankciókat vezessen be. "Célunk világos: egy igazságos és tartós béke megteremtése Ukrajnában, ami elengedhetetlen kontinensünk biztonsága és stabilitása érdekében" - tette hozzá.

Németország, Franciaország és az Egyesült Királyság vezetői vonatra szálltak, hogy Ukrajnába látogassanak, ahol találkoznak Zelenszkij elnökkel, aki már fogadta a lengyel miniszterelnököt is. "Ismételten hangsúlyozzuk, hogy támogatjuk Trump elnök békeegyezményre vonatkozó felhívását. Oroszországot arra kérjük, hogy ne akadályozza a tartós béke elérésére irányuló erőfeszítéseinket" - olvasható a Kijevbe vezető útjuk során kiadott közös nyilatkozatban. Ha Moszkva elutasítja a tárgyalások megkezdését, a német kancellár figyelmeztetett, hogy "masszívan szigorítani fogjuk a szankciókat", és Ukrajna "további jelentős támogatásban részesül". A politikai, pénzügyi és katonai segítség egyaránt szóba jöhet - idézték Merzet. A német fél meggyőződése, hogy az Egyesült Államok is támogatná ezt a lépést. Donald Trump "nyilvánvalóan kezd elveszíteni a türelmét Putyinnal szemben" - hangsúlyozzák forrásaik.

A Kreml azonban előzetes követelményeket támasztott, többek között azt, hogy Ukrajna számára minden külső katonai támogatást azonnal le kell állítani. Dmitrij Medvegyev, a volt orosz elnök és jelenlegi orosz Biztonsági Tanács helyettes vezetője gyorsan reagált, kijelentve, hogy "Macronnak, Merznek, Starmernek és Tusknak Kijevben a béke ügyében kellett volna tárgyalnia. E helyett Oroszországgal szembeni fenyegetéseket hangoztatnak." Kérdésessé tette, hogy "valóban bölcs dolog" e választás elé állítani Oroszországot a tűzszünet vagy az újabb szankciók között.

Related posts