Az Alternatíva Németországért (AfD) a szövetségi választások után komoly szereplővé válhat a politikai színtéren – véli Bauer Bence. Az AfD, mint "királycsináló" párt, jelentős befolyással bírhat a következő kormányalakításokra, ami új kihívásokat és lehe


Alice Weidel jövő heti magyarországi látogatása teljes mértékben illeszkedik az AfD stratégiájához - erről beszélt a hirado.hu-nak Bauer Bence, a Mathias Corvinus Collegium (MCC) Német-Magyar Intézetének igazgatója. A szakértő szerint a két nagy jobboldali párt között nagykoalíció ugyan nem jöhet létre, mégis fontos partnere lehet az Alternatíva Németországért (AfD) a kereszténydemokratáknak (CDU/CSU).

Jövő hét szerdán és csütörtökön, február 12. és 13. között fogadhatja Magyarországon Orbán Viktor miniszterelnök Alice Weidelt, a migrációellenes politikát folytató, jobboldali AfD társelnökét, aki a párt kancellárjelöltje a február 23-i német előre hozott választásokon. Bauer Bence szerint a vezető német politikus látogatása maximálisan illeszkedik az AfD stratégiájába, ami arról szól, hogy kitörnek a tűzfal - vagyis a fősodratú német pártok által felhúzott politikai kordon - mögül, és nemzetközi szövetségeket építenek. Ebben jelenti a következő szintet a találkozó a magyar kormányfővel, az Elon Muskkal, az X közösségi platformon folytatott podcastbeszélgetése után.

Alice Weidel és az AfD víziói jelentős figyelmet kaptak a német közéletben. A szakértő a tavaly szeptemberi türingiai választás eredményét emelte ki, ahol a párt lenyűgöző, 33%-os támogatottsággal végzett az élen. Bauer Bence úgy véli, hogy ezzel a tavaly őszi eredménnyel az AfD valóban belépett a német nagypolitika színpadára. Ezen a vonalon folytatva, a szakértő arra is rámutatott, hogy...

A szakértők véleménye szerint a február 23-i választások után a helyzet még világosabbá válik, és arra is van esély, hogy az AfD a "királycsináló" szerepét töltheti be a szövetségi választásokat követően. Ezt az lehetőséget az indokolja, hogy bár a választások után hivatalosan nem lehet része egy nagykoalíciónak, az AfD mégis közvetett módon támogathatja a jobbközép kereszténydemokraták (CDU) politikai irányvonalát, különösen a migrációs kérdésekben. Ez azt jelenti, hogy bár valószínűleg nem fognak hivatalos egyeztető ülésekre sor kerülni, a két jelentős jobboldali párt parlamenti munkájának koordinálása reális lehetőség lehet.

Bauer Bence felhívta a figyelmet a január 29-ei parlamenti szavazásra, amely során a migrációval kapcsolatos előterjesztést kizárólag az AfD párt támogatta teljes mellszélességgel. A szakértő ebből arra a megállapításra jutott, hogy a politikai táj szélesebb értelemben is megosztott, és a migrációs kérdések körüli diskurzus továbbra is mély feszültségeket generál a különböző politikai irányzatok között.

Ez a helyzet azért állhat elő, mert az elemzők úgy vélik, hogy a Bundestagban megerősödhet a jobboldali frakciók dominanciája, ami elkerülhetetlenül magával hozza a jobboldali politikai irányvonalak érvényesülését is. E politikák iránti igény, úgy tűnik, a társadalom különböző aspektusaiból fakad, legyen szó a migrációs, gazdasági, energiapolitikai vagy éppen a társadalmi ügyekről. Ahogy fogalmazott, ezen a területen...

A szakértő hozzátette: felvetődhet a kérdés, számíthatnak-e ezért retorzióra a kereszténydemokraták a potenciális nagykoalíciós partnertől, a szociáldemokratáktól. Bauer Bence szerint a migrációs javaslat benyújtását az SPD már önmagában sérelemnek élheti meg, a szakértő szerint a tavasz folyamán (legkésőbb kora nyárig) bebizonyosodhat, hogy a nagykoalíciós formula nem működik, ezért a CDU-nak kisebbségi kormányzásra kell majd készülnie, aminek munkáját az AfD hallgatólagosan segítheti. További fontos aspektus még, hogy több pozíciót is el lehet osztani, ha nem kell koalíciós társakkal osztozkodni, és az AfD nagy valószínűséggel ezt a politikai fordulatot támogatni fogja - ami a CDU-nak is érdeke azért, mert ha nem sikerül megvalósítani a programját, akkor legközelebb az AfD a jelenleginél is erősebb lehet, és ténylegesen egy országos forgatókönyvet fog végrehajtani.

Bauer Bence véleménye szerint a kispártok jövője, különösen a Sahra Wagenknecht által vezetett Szövetség (BSW) esetében, kétséges lehet. Az elnök a közelmúltban adott interjújában arra hívta fel a figyelmet, hogy a közelgő szövetségi választásokat migrációval kapcsolatos népszavazásként kellene értelmezni. Bence úgy látja, hogy a BSW-nek és más kispártoknak egyaránt egyenlő esélyeik vannak a parlamenti jelenlét megőrzésére vagy elvesztésére. Politikai szempontból a CDU-nak kedvezőbb lenne, ha a Német Szabaddemokrata Párt (FDP) meg tudná tartani a helyét a törvényhozásban, de ennek valószínűsége alacsony. Korábban a BSW a bejutási küszöb (5 százalék) felett, míg a Baloldal (Die Linke) alatt állt, de most úgy tűnik, hogy ez a helyzet megváltozhat.

Itt válik érthetővé, miért is tette témává a migrációs népszavazás kérdését Sahra Wagenknecht. A párt elsődleges kampánytémája az ukrajnai béke volt, amely Donald Trump hivatalba lépésével megvalósulhat, a háború és béke kérdése helyett pedig a migráció került a figyelem középpontjába, ezért most erre próbál apellálni, egyelőre kérdéses, hogy mekkora sikerrel. "Most nyilván keresik a témákat, a migráció pedig egy olyan téma, amivel még lehet úgymond kivágni egy kis szeletet a tortából" - mondta Bauer Bence.

Related posts