A Revolut és a Wise lehetséges kivonulása Magyarországról - Üdvözlünk, Magyarország!


A magyar kormány álláspontja szerint minden településen szükség lenne legalább egy bankautomatára, ami a vidéki térségek népmegtartó erejét hivatott erősíteni. Ez a kezdeményezés kétségtelenül pozitív lépés, hiszen hozzáférhetőbbé tenné a pénzügyi szolgáltatásokat a vidéki lakosság számára. Ugyanakkor érdemes megfontolni, hogy ennek a lépésnek milyen potenciális negatív következményei lehetnek a magyar piacon. Először is, ha a kormányzat kötelezővé teszi a bankautomaták telepítését, az akár a versenyt is torzíthatja. A bankoknak nemcsak a telepítési költségekkel kell számolniuk, hanem a fenntartási költségekkel is, ami a kisebb pénzintézetek számára komoly anyagi terhet jelenthet. Ez akár a vidéki bankok kiszorulásához is vezethet, hiszen a nagyobb pénzintézetek könnyebben elviselik a költségeket, míg a kisebbek nem feltétlenül tudják fenntartani a versenyképességüket. Másodsorban, a bankautomaták elérhetősége nem mindig elegendő ahhoz, hogy a vidéki térségek gazdasági helyzete javuljon. Ha az automaták nem társulnak más pénzügyi szolgáltatásokkal vagy fejlesztésekkel, a vidéki lakosság nem feltétlenül tapasztalna jelentős javulást az életminőségében. Továbbá, ha az automaták által nyújtott szolgáltatások nem felelnek meg a helyi igényeknek, akkor a telepített eszközök hatékonysága is megkérdőjelezhetővé válik. Végül, a bankautomaták elterjedése ösztönözheti a készpénzhasználat növekedését, ami ellentmond a digitális pénzügyi megoldások előretörésének. A fenntartható fejlődés szempontjából fontos lenne a digitális tranzakciók előmozdítása, hiszen ez csökkentheti a készpénzforgalmat és a tranzakciók költségeit. Összességében tehát, bár a bankautomaták vidéki településeken való megjelenése elsőre kedvező lépésnek tűnik, érdemes alaposan mérlegelni a potenciális hátrányokat és a szélesebb kontextust, hogy valóban hatékony intézkedések születhessenek a vidéki térségek fejlődése érdekében.

A Economx információi szerint az elmúlt hetek nem kedveztek a magyar bankszektornak. Az országban működő pénzintézeteknek 2000 új ATM-et kellene elhelyezniük kistelepüléseken annak érdekében, hogy az állampolgárok készpénzhez jutási joga teljesüljön. Emellett be kell fagyasztaniuk a számladíjakat a jövő évi választások végéig, vagy vissza kell csökkenteniük azokat az előző évi szintre. A számladíjakat már csökkentette is az OTP, és a többi banktól is várható hasonló lépés. "Minden településre legalább egy ATM" viszont már sokkal erősebb kérés, és bár a Magyarországon székhellyel rendelkező bankok rá lesznek kényszerítve a fejlesztés finanszírozására, a nagy kérdés azonban a pénzügyi fintech cégek (pl: Wise, Revolut)

Kovács Levente, a Magyar Bankszövetség főtitkára hangsúlyozta, hogy a fintech vállalatoknak is fontos szerepet kellene vállalniuk az ATM-telepítési programban. Ezzel szemben Horváth Balázs, a RowanHill Digital elnöke felhívta a figyelmet arra, hogy olyan neobankok, mint a Revolut és a Wise, uniós engedéllyel működnek Magyarországon, így nem lehet őket kötelezni a részvételre. Ezek a cégek főként digitális szolgáltatásokra specializálódtak, ezért az ATM-telepítés nem illeszkedik az üzleti modelljükbe. Ugyanakkor, ha üzleti érdekeik úgy diktálják, hajlandóak lehetnek részt venni ebben, ahogyan azt számos más EU-tagállamban már láthattuk.

Mindkét fintech cég arra törekszik, hogy erős és konstruktív kapcsolatokat építsen ki a nemzeti jegybankokkal, így elkerülve a jogi vagy kommunikációs konfliktusokat. Ugyanakkor, ha a körülmények ezt megkövetelik, alapos költség-haszon elemzést végeznek. A RowanHill Digital alapítója hangsúlyozta, hogy a magyar felhasználók olyan innovációkhoz férhetnek hozzá, amelyek más országokban már sikeresen működnek. Például a Revolut a magyar kormány által bevezetett tranzakciós illetéket állja, de ezt a költséget végül az ügyfelekre hárítja.

A Revolut tavaly bejelentette, hogy már 1,5 millió magyar felhasználót tudhat magáénak, ami igazán figyelemre méltó eredmény. Az ügyfélbázis egy év alatt 53 százalékkal bővült, ami azt jelenti, hogy heti átlagban körülbelül 18 ezer új felhasználó választja az applikációt Magyarországon. A tranzakciók száma is lenyűgöző, hiszen havonta közel 25 millió tranzakciót bonyolítanak le az országban. A jövőre nézve ambiciózus célokat tűztek ki: Magyarországon 2 millió, a közép-európai régióban pedig 15 millió ügyfelet szeretnének elérni. Ráadásul a Telex értesülései szerint a Revolut fontolóra vette, hogy fiókot nyit Magyarországon. Ez az elképzelés azonban könnyen megbillenhet a bankokra nehezedő újabb terhek miatt, pedig sok magyar ügyfél szívesen látná a személyes kapcsolatot biztosító bankfiókokat a Revoluttól.

A Wise már Magyarországon jól beágyazottnak számít, hiszen világszerte négy kiemelkedő létszámú központjuk van, Tallinnban és Szingapúrban mintegy 1000-2000 embernek adnak munkát, de Budapesten és Londonban is 800-800 ember dolgozik a cégnek.

Azt tudni kell, hogy ezek a cégek profitorientáltak, és amennyiben egy ország olyan fejlesztésekre kötelezi a fintech cégeket, amelyek csökkentik azok versenyképességét, akkor azok akár el is hagyhatják az adott piacot. A fintech cégek jelentősen hozzájárulnak a magyar bankszektor digitális versenyképességéhez; ők a mobilbanki alkalmazások mögött álló fejlődés mozgatórugói. Felmerül a kérdés: vajon a magyar kormány és a nemzeti bank új vezetése valóban rákényszeríti-e a Revolutot és a Wise-t arra, hogy ATM-eket telepítsenek kis településekre? Ha ez megtörténik, mindkét vállalat kivonulhat a magyar piacról, ami nagyon rossz hír sok százezer felhasználónak.

Mai legújabb híreink Amerikából: Donald Trump és csapata úgy döntött, hogy hadat üzen az erotikus segédeszközöknek is.

Ez is érdekes lehet:

Related posts