Koszovói robbantás: lehetséges okok és következmények a háttérben A legutóbbi koszovói robbantás sok kérdést vet fel, és számos tényező állhat a tragikus esemény mögött. Politikai feszültségek, etnikai ellentétek és a régió instabilitása mind hozzájárulh


Dalibor Jevtics, Strpce községének elnöke hangsúlyozta, hogy Észak-Koszovóban a feszültség továbbra is érezhető, különösen a legutóbbi robbanás következtében, amely egy helyi csatornán történt. Jevtics megerősítette meggyőződését, hogy a koszovói incidens nem véletlen, hanem előre megfontoltan, tudatosan tervezték meg – számolt be róla a Kosovo Online hírportál.

- jelentette ki Jevtics.

A politikus meggyőződése, hogy a pristinai miniszterelnök tisztában volt vele, hogy ez a szituáció kedvező lehet számára bizonyos politikai ambíciók megvalósításában.

- mondta kiegészítve.

A koszovói hatóságok Szerbiát minden felelősség alól vádolják, amely a jelenlegi helyzetet érinti. Erre reagálva Jevtics hangsúlyozta:

Kurti és a pristinai kormány többi tagja olyan helyzetet próbál teremteni, amely lehetővé teszi számukra, hogy Belgrádot és Szerbiát vádolják valamivel. Ez a stratégia szorosan összefonódik az ukrajnai háborúval, és célja, hogy a szerb népet és a Szerb Listát terrorszervezetnek bélyegezzék. Jevtics kifejezte örömét, hogy Szerbia saját, független vizsgálatot indít az ügyben.

- felelte.

A politikus véleménye szerint elengedhetetlen egy független nemzetközi vizsgálat lefolytatása, figyelembe véve azt a hátteret, amelyben Kurti szeretné tálalni az eseményeket a globális porondon.

Jevtics felhívta a figyelmet arra, hogy az incidens mögött állhat egy szándék, amely Pristinát arra ösztönzi, hogy Szerbiát hibáztassa.

- fejtegette.

Ahogy azt korábban lapunk is említette, péntek este későn robbanás történt egy csatornán Észak-Koszovó területén. A koszovói miniszterelnök úgy véli, hogy Belgrád "terrorista" cselekményei állnak a háttérben. Ezzel szemben a szerb külügyminiszter határozottan elutasította ezeket a vádakat.

A magyar miniszterelnök X-oldalán közzétett bejegyzésében reagált a koszovói csatorna felrobbantására.

Orbán Viktor úgy fogalmazott:

A kormányfő hozzátette, az elfogult vádak helyett pártatlan és átfogó vizsgálatot kérünk. A visszafogottság elengedhetetlen a régió további eszkalációjának elkerülése érdekében.

Alekszandar Vucsics szerb elnök kedden kijelentette, hogy Belgrád teljesen kész együttműködni minden nemzetközi szervezettel és intézménnyel az említett eseményekkel kapcsolatos nyomozás lefolytatása ügyében.

Vucics kifejtette, hogy amennyiben az elkövetők szerb nemzetiségűek és a Szerb Köztársaság által ténylegesen ellenőrzött területen tartózkodnak, őrizetbe fogják venni őket. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy jelenleg nincs birtokukban ilyen információ. Az elnök három lényeges következtetést is megfogalmazott a legfrissebb eseményekkel összefüggésben.

Vučić kiemelte, hogy Szerbia elkötelezett amellett, hogy maximálisan együttműködjön a nyomozás lebonyolításában minden nemzetközi szervezettel és intézménnyel. Ezen kívül, a Brüsszeli Megállapodás keretein belül, bizonyos módokon a pristinai hatóságokkal is hajlandóak párbeszédet folytatni, mindezt azonban úgy, hogy közben megőrizzék a Szerb Köztársaság szuverenitását és függetlenségét.

Eközben az Európai Parlament Külügyi Bizottságának tagjai sürgettek egy független nemzetközi nyomozást az Ibar-Lepenac csatornában történt robbanás kapcsán, amely jelentős károkat okozott.

A KFOR-misszió egyértelműen elítélte a vízellátó rendszer ellen irányuló támadást, amely véleményük szerint komoly következményekkel jár Koszovó északi régiójának víz- és áramellátására. Ezzel párhuzamosan a pristinai különleges ügyészség bejelentette, hogy a vizsgálat során tíz személyt vettek őrizetbe Koszovó északi területén, összefüggésben az esettel.

Jeffrey Hovenier, az Amerikai Egyesült Államok pristinai nagykövete hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok jelenlegi állásfoglalása szerint nem rendelkezik elegendő információval ahhoz, hogy azonosítsa a csatorna elleni támadás elkövetőit.

Related posts