Kreatív Online – Fenntarthatóság, báj és generációs traumák a MOME 2025-ös diplomakiállításán A MOME 2025-ös diplomakiállítása egy izgalmas utazásra invitál, ahol a fenntarthatóság, a cukiság és a transzgenerációs traumák találkoznak. A kiállítás nem csu


A MOME idei, a nagyközönség számára is nyitott diplomakiállítása június 20-ig látogatható a Zugligeti úti Campuson.

A kiállított diplomamunkák témái rendkívül változatosak és sokszor meglepőek, hiszen tudományágakat átfogó válaszokat kínálnak korunk legfontosabb kihívásaira. Olyan innovatív megoldások, mélyreható reflexiók és alapos kutatások kerülnek bemutatásra, amelyek inspirálóan hatnak, provokatív gondolatokat ébresztenek, és merészen közelítenek a társadalmunkat, gazdaságunkat sújtó évtizedes, összetett problémákhoz.

Az egyetem területein barangolva felfedezhetjük, mi foglalkoztatja leginkább a mai fiatalokat, és miként reagálnának a 21. század kihívásaira. Diplomaprojektjeik rendkívül érzékenyen tükrözik a társadalmi, környezeti és kulturális problémákat. Milyen szerepet játszik ma egy kreatív, alkotó és gondolkodó ember a világban? Hogyan válhat a saját történetünk mások számára is jelentőségteljesé? Milyen módon támogathatjuk a klímavédelmet, és milyen lépéseket tehetünk a közösségeink fejlődése érdekében?

A lomtalanítás újragondolása például a városi hulladék újrahasznosítását kapcsolja össze az elhagyott terek közösségi aktiválásával. A lebomló, napmeleggel működő gyümölcsaszaló a házi tartósításra, a fenntartható életmód kialakítására és a természethez való újrakapcsolódásra kínál kézzelfogható, igazi alternatívát. A digitális egészségügy és az adatvezérelt tervezés területén is született izgalmas megoldás: egy mesterséges intelligenciával támogatott szemészeti diagnosztikai rendszer és egy személyre szabható szemüvegkeret-terv összetett koncepciója mutatja meg a fenntarthatóbb ellátás módjait. De a cukiság esztétikája is megjelenik, ráadásul több nézőpontból: egyszerre válik a kutatás tárgyává a kerámiaművészetben és a kortárs öltözködésben.

A kulturális örökség és az idő dimenziójához fűződő viszonyunkat egyedülálló ökomúzeumi koncepció és egy környezettudatos, lebomló adattároló eszköz elemzi. Ezen kívül egy animációs film is bemutatja a transzgenerációs traumák és családi mintázatok hatását egy kislány szemszögén keresztül. Társadalmi és történelmi kérdéseket feszeget egy különleges installáció, amely a kollektív emlékezet fizikai megjelenítéseként a befőttesüveget helyezi a középpontba, érintésre aktiválva a benne rejlő történeteket. Ezen felül egy szakdolgozat is foglalkozik a modern kori rabszolgaság hazai megnyilvánulásával, a csicskajelenséggel, és javaslatokat tesz social design beavatkozási lehetőségekre a probléma kezelésére.

A diplomamunkák nem csupán a jövő lehetőségeit vázolják fel, hanem egyértelműen megmutatják a múlt és a jelen közötti szoros kapcsolatokat is. A kiállítást különböző tematikus túrák gazdagítják, amelyek lehetőséget kínálnak a mélyebb elmélyülésre a MOME diplomakiállítás világában. Különösen érdekes lehet az Interaction Design MA tárlatvezetése, amelyet Fogarasy Tamás szakértő irányít, és amely révén a látogatók még inkább felfedezhetik a kiállítás rejtett összefüggéseit és inspiráló projekteket.

A MOME Diplomakiállítása minden érdeklődő számára nyitott, a térképeknek, a műleírásoknak, és a QR-kódoknak köszönhetően önállóan is látogatható. Nyitvatartás: 2025. június 14-20-ig, naponta 10-19 óráig. További részleteket itt találtok.

Related posts