Látványos fordulatot vett Zelenszkij stratégiája: vajon ezzel sikerülhet visszaszereznie Trump támogatását?


Az elmúlt néhány órában Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szinte kizárólag olyan bejegyzéseket osztott meg az X platformon, amelyekben kifejezi háláját az Egyesült Államoknak és más európai vezetőknek, akik támogatják Ukrajna ügyét. Úgy tűnik, hogy Zelenszkij komolyan fontolóra vette Donald Trump amerikai elnök és JD Vance alelnök kritikáit, amelyek arra figyelmeztettek, hogy nem elég hangsúlyozni a támogató országok iránti hálát. Az ukrán elnök most abban bízik, hogy ez a lépés elegendő lesz a további támogatás elnyerésére.

Összesen 38 alkalommal tette közzé X-oldalán Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, miután elhagyta a Fehér Házat. Ezen kívül három alkalommal kifejezte köszönetét az Egyesült Államoknak és Donald Trump elnöknek is.

Zelenszkij legújabb posztjaiban olyan országok vezetőinek üzeneteire válaszolt, akik kifejezték Ukrajna iránti támogatásukat. Ezen kívül, két órával ezelőtt egy részletes elemzést osztott meg, amelynek célpontja az Egyesült Államok.

Különösen szeretném kifejezni hálámat az Egyesült Államok iránt nyújtott támogatásért. Köszönetet mondok Trump elnöknek és a Kongresszus tagjainak a kétpárti összefogásért, valamint az amerikai népnek is, akik mindannyian hozzájárultak ehhez.

- kezdi eszmefuttatását az ukrán vezető.

Azt írja: Ukrajna és Amerika kapcsolata túlmutat két vezető kapcsolatán, az USA népe pedig segített abban, hogy Ukrajna megmeneküljön.

Az emberi jogok és az emberek mindig is a középpontban álltak számunkra. Mélyen hálásak vagyunk ezért. Célunk, hogy szoros és tartalmas kapcsolatokat építsünk Amerikával, és bízom benne, hogy ez a vágyunk valóra válik.

- fogalmazta meg Zelenszkij.

Jól látható, hogy az ukrán elnök kommunikációs stratégiát váltott:

nyíltan, egyértelműen és határozottan hálát nyilvánít Ukrajna partnereinek és kifejezetten az Egyesült Államoknak.

A tegnapi kudarcos tárgyalás során Donald Trump amerikai elnök és JD Vance alelnök is többször kritizálta Zelenszkijt amiatt, hogy szerintük nem elég hálás azért a segítségért, amit kap a Nyugattól, ez volt a fő oka annak, hogy a tárgyalás előtti sajtótájékoztató végül kiabálásba torkollt.

A CNN nemrégiben egy alapos elemzést publikált, amelyben 33 alkalmat emeltek ki, amikor Volodimir Zelenszkij kifejezte háláját az Egyesült Államoknak. Ezek a köszönetnyilvánítások különféle formákban jelentek meg, legyen szó X-posztokról, sajtótájékoztatókról vagy diplomáciai tárgyalásokról, de még az ukrán néphez intézett beszédeiben is gyakran felbukkant a hála kifejezése. Továbbá, ha visszatekintünk Zelenszkij napi bejelentkezéseire az elnöki hivatalból, szinte lehetetlen olyan alkalmat találni, ahol ne említené meg Ukrajna nemzetközi szövetségeseit és támogatóit.

Ezek alapján tehát nem igaz, hogy Zelenszkij sosem fejez ki hálát szövetségeseinek, ugyanakkor látható, hogy kommunikációja ezen elelmére sokkal nagyobb hangsúlyt fektet mostantól az ukrán elnök.

Ez a külsőleg jelentéktelennek tűnő részlet valójában rendkívül fontos mondanivalót hordoz:

azt jelzi, hogy az ukrán elnök hajlandó együttműködni Donald Trumppal, hajlandó olyan stílusban kommunikálni, ahogy az elnök ezt kívánja, más területeken is hajlandó Trump igénye és akarata szerint eljárni.

Még korai lenne megítélni, hogy Zelenszkij stílusváltása milyen következményekkel jár a Trump-féle kapcsolatára nézve. Az amerikai sajtóban megjelent hírek szerint az Egyesült Államok elnöke komolyan fontolóra veszi, hogy drasztikusan csökkenti Ukrajna támogatását. Ez nem csupán a Biden adminisztráció által eddig nyújtott fegyverszállítmányok leállítását jelenti; a hírszerzési támogatás megszüntetése, az ukrán katonák képzésének leállítása, a civil finanszírozás visszavonása, sőt még az oroszok által épített erőművek újjáépítésének elmaradása is a forgatókönyv része lehet. Ráadásul, még az is elképzelhető, hogy az Elon Musk által irányított DOGE kriptovalutát is bevetik az Ukrajnát támogató szervezetek ellen.

Lehetséges, hogy Trump drasztikus lépéseivel csupán "rá akar ijeszteni" Zelenszkijre. Az is elképzelhető, hogy ha az ukrán vezető most bizonyítja, hogy a Fehér Házban történt események csupán félreértések voltak, akkor nem lesz szükség ilyen módszerekre, és sokkal együttműködőbbé válik az Egyesült Államokkal. Ugyanakkor az is felmerül, hogy Trump komolyan megharagudott Zelenszkijre, és ezután magára hagyja Ukrajnát. Jelenleg úgy tűnik, hogy még maga a washingtoni vezetés sem tudja, milyen irányba haladjon, hiszen ez a helyzet komoly dilemmát jelent. Személyes sérelmek ide vagy oda, Amerika geostratégiai érdekeinek semmiképpen sem kedvezne, ha Ukrajna orosz megszállás alá kerülne.

Sok múlik most azon, mit dönt Trump, hiszen tény, hogy Zelenszkij és Ukrajna sorsa is nagyban függ Trump akaratától: a háború évei alatt messze az USA volt a megtámadott ország legnagyobb támogatója, mind anyagi, mind materiális téren. Európa nagyon szeretne Amerika nyomdokaiba lépni ezen a téren, de sem az anyagi, sem a katonai, sem a hadiipari háttere nincs meg ahhoz, hogy hosszú távon pótolni tudja az USA esetlegesen kieső segítségét.

Zelenszkij tehát most jól láthatóan stratégiát váltott:

Az új arculat célja, hogy a kemény és konfrontatív vezető képe helyett egy együttműködő és hálaadó politikai figura jelenjen meg. Eközben remélhetjük, hogy Trump is észreveszi, hogy egyetlen nap leforgása alatt már 40 alkalommal köszönte meg a nyugati támogatást.

A helyzet súlyossága nem elhanyagolható: a háború kimenetele kulcsfontosságú tényező. Ha Ukrajna elveszíti Amerikát, mielőtt tartós békét tudna kialakítani, akkor reális veszéllyé válhat az ország teljes összeomlása és orosz megszállása, akár már idén.

Bármi is legyen Trump döntése, már most biztosra vehető, hogy az ukrán politikus a következő Fehér Házbeli látogatására elegáns öltönyben érkezik majd.

Related posts