Lengyelország új lépést tett: jelentős döntést hoztak az illegális bevándorlás kezelésével kapcsolatban.


Donald Tusk, a lengyel miniszterelnök, a keddi kormányülésen bejelentette, hogy Lengyelország ideiglenesen újból bevezeti a határellenőrzést a német és litván határon – számolt be róla az MTI.

A kormányfő közölte, hogy az intézkedés július 7-én, hétfőtől lép hatályba. Kifejtette, hogy a döntést a kormány a lengyel határőrség kezdeményezésére hozta meg, az erről szóló rendelkezést most a belügyminisztérium készíti elő.

Németország tavaly októberben kezdte el alkalmazni az ellenőrzéseket a szomszédos országok határain. Tusk emlékeztetett arra, hogy ezt a kérdést többször is megvitatta Friedrich Merz német kancellárral, hangsúlyozva, hogy a lengyel fél türelme egyre inkább kimerül.

A litván határon tervezett ellenőrzések újbóli bevezetéséről Tusk már a hétfői sajtótájékoztatóján beszélt. Az indoklásában hangsúlyozta, hogy a belorusz határnál bevezetett intézkedések hatékonysága következtében a Litvániába irányuló migrációs nyomás fokozódott.

Lengyel ellenzéki politikai szereplők kifogásolták Tusk döntését, amelyet késlekedésnek minősítettek.

Miért vártunk eddig? A probléma már 2023 végén megjelent.

- írta az X-en Mariusz Blaszczak, a fő ellenzéki erő, a Jog és Igazságosság frakcióvezetője.

Krzysztof Bosak, az alsóházi elnökhelyettes és a Konföderáció politikai képviselője, az X platformon reagálva arra a bejelentésre, amelyet Tusk tett közzé, rámutatott, hogy a lengyel-német határon már hetek óta működnek alulról szerveződő őrségek. Ezt a helyzetet a német hatóságok által Lengyelországba irányított migrációs hullám váltotta ki.

Most a bejelentés teljesítésének ellenőrzésére fogunk fókuszálni.

- tette hozzá Bosak.

Kiemelte, hogy elengedhetetlen, hogy a kormány részletesen bemutassa a Németországból Lengyelországba áthelyezett személyek pontos számát. Mateusz Morawiecki, volt lengyel miniszterelnök, a Jog és Igazságosság párt elnökhelyettese, valamint az Európai Konzervatívok és Reformerek európai frakciójának vezetője márciusban hivatalos német statisztikákra hivatkozva jelezte, hogy 2024-ben Németország 9000 embert toloncolt ki Lengyelországba. Ezenkívül a kormánypolitikusok által cáfolt sajtóértesülések szerint, amelyek 2025 első felére vonatkoznak, a kitoloncoltak száma meghaladhatja a 10 ezer főt.

Related posts