Brazíliában életbe lépett a mobiltelefonok használatának tilalma az iskolákban.
![](/images/content/8536924250/0b27422fc0793d4689738488c6a4cf61.jpg)
Luiz Inácio Lula da Silva, Brazília elnöke januárban jóváhagyott egy rendeletet, amely a februári tanév kezdete után új szabályokat vezet be a mobiltelefonok iskolai használatára vonatkozóan. Az új rendelkezés értelmében a telefonokat kizárólag oktatási célokra és tanári engedéllyel lehet használni. Minden egyéb esetben az iskolák saját hatáskörükben dönthetnek arról, hogy a telefonokat hol kell tárolni, például hátizsákokban vagy dobozokban.
Brazília egyes államaiban, mint például Rio de Janeiro, már a legfrissebb törvény életbe lépése előtt is törekedtek arra, hogy korlátozzák a mobiltelefonok használatát az iskolákban.
A Datafolha, egy neves brazil közvélemény-kutató, októberben közzétett felmérésében a résztvevők majdnem kétharmada kifejezte szándékát, hogy betiltaná az okostelefonok használatát az iskolai környezetben. Ezen kívül, a válaszadók több mint háromnegyede úgy gondolja, hogy ezek az eszközök inkább kárt okoznak a gyerekek számára, mintsem előnyöket nyújtanának.
Egy iskolaigazgató, Meire Nocito a sajtónak azt mondta, a diákoknak koncentrációs problémáik voltak a telefonok miatt. Azt vették észre, hogy - mivel a szünetekben is telefonjaikba mélyednek - egyre kevesebbet kommunikálnak egymással. Szinte csak a közösségi média felületein tartják a kapcsolatot.
A brazil oktatási minisztérium hétfői közleményében felhívják a figyelmet arra, hogy
A Fundacao Getulio Vargas nevű brazil agytröszt májusi jelentése szerint a latin-amerikai országban már több telefon van, mint ember: 258 millió eszköz jut 203 millió brazilra. Piackutatók hozzáteszik, hogy tavaly a brazilok átlagosan 9 óra 13 percet töltöttek naponta képernyő előtt, ami globális összevetésben is nagyon soknak számít.
Brazília nem az első ország, amely a diákok mobiltelefon-használatának korlátozására törekszik. Franciaország tavaly októberben jelentette be, hogy 2025-re, legkésőbb az új tanév kezdetére szeretné bevezetni a "digitális szünetet" az általános és középiskolákban. Olaszországban pedig már az általános iskolákban betiltották a mobiltelefonok használatát. Az Egyesült Államokban is egyre nagyobb teret nyer ez az elképzelés, hiszen nyolc államban már elfogadtak hasonló jogszabályokat.