Marokkó földjén a francia álom minden reménye életre kel.


Miután Franciaország kapcsolatai megromlottak régi gyarmatával, Algériával, 2024 tavaszán a Marokkóval való szorosabb együttműködés mellett határozott. E lépés célja, hogy a két ország közötti együttműködés több területen is intenzívebbé váljon, különösen a migrációval kapcsolatos kihívások kezelésében.

Franciaországban évek óta komoly problémát jelent a vízum nélküli tartózkodás miatt illegálisan jelenlévő külföldiek kitoloncolása. A nehézségek gyökere, hogy sok származási ország nem mutat hajlandóságot az együttműködésre ebben a kérdésben. Különösen Marokkó esetében Franciaország folyamatosan keresi azokat a megoldásokat, amelyekkel ösztönözhetné az észak-afrikai államot saját állampolgárainak visszafogadására.

Franciaország az utóbbi években a vízumpolitikájának szigorításával próbálta növelni a nyomást Marokkóra, azonban a kiutasított személyek jelentős része visszatérését a marokkói hatóságok nem fogadták el - nyilatkozta a Migrációkutató Intézet kutatója, Kmetskó Sára az InfoRádióban. Az ő állítása szerint ezt a francia bevándorlási és integrációs hivatal statisztikái is megerősítik. Tavaly körülbelül 13 ezer marokkói állampolgár kapott kiutasítást, ám ezek közül mindössze 1700 esetében tudták végrehajtani az intézkedést, ami csupán nyolc százalékos arányt jelent.

A kutató megállapítása szerint az illegális migráció kérdésében jelentős fordulatot hozott a két ország közötti diplomáciai rapprochement, amely tavaly indult el. Marokkó az utóbbi évtizedben olyan sikeres Afrika-politikát alakított ki, amely Franciaország számára, amely fokozatosan visszaszorul a Száhel-övezetből, kiemelt értéket képvisel. A diplomáciai közeledés csúcspontja 2024 nyarán következett be: ekkor Párizs hivatalosan is elismerte Marokkó jogait a Nyugat-Szahara teljes területére. Kmetskó Sára szerint ez a döntés különösen előnyös a francia fél számára, hiszen lehetőséget teremt arra, hogy Marokkót az együttműködés fokozására ösztönözze különböző területeken.

A francia belügyminiszter április 14-én tett látogatása során Rabatban marokkói kollégájával együtt a szervezett bűnözés és a kábítószer-kereskedelem elleni küzdelem kérdéseiről is eszmét cseréltek. A megbeszélés középpontjában állt a Franciaországban jogtalanul tartózkodó marokkói állampolgárok kitoloncolásának ügye. A Migrációkutató Intézet szakértője rámutatott, hogy 2024-ben Franciaországban körülbelül 47 ezer illegális migránst helyeztek őrizetbe, közülük jelentős számú észak-afrikai származású volt.

Related posts