Milliárdos érdekharc zajlik Brüsszel szívében, ahol az amerikai tőke is már jelen van.

Az európai védelmi vállalatok jelentősen növelték lobbitevékenységüket az Európai Unió intézményeiben, miután a brüsszeli döntéshozatal egyre nagyobb szerepet játszik a kontinens védelmi politikájában. A Politico adatelemzése szerint a tíz legnagyobb európai védelmi vállalat lobbiköltségei 2022 és 2023 között 40 százalékkal nőttek kihasználva a fegyverkezési lázat. Ezzel párhuzamosan a cégek brüsszeli képviseletei is bővültek, hogy hatékonyabban befolyásolhassák a védelmi kiadásokat és politikai döntéseket.
Az Ukrajna elleni orosz invázió óta az Európai Unió egyre inkább önálló védelmi kapacitásainak fejlesztésére kényszerül, különösen az Egyesült Államok Ukrajnának nyújtott támogatásának csökkenése miatt. Az Európai Bizottság több kezdeményezést is elindított a védelmi ipar támogatására, például az 1,5 milliárd eurós Európai Védelmi Ipari Program (EDIP) vagy az Európai Védelmi Alap révén. A vállalatok célja, hogy ezekből az EU-forrásokból minél nagyobb részesedést biztosítsanak maguknak, miközben az amerikai beszállítók is igyekeznek befolyást szerezni.
Az európai védelmi ipar legjelentősebb szereplői, mint például az Airbus, a Leonardo, a Thales és a Rheinmetall, nyilvánosan bejegyzik lobbitevékenységüket az EU Átláthatósági Nyilvántartásában.
2022-ben a tíz vezető vállalat együttesen 3,95-5,1 millió eurót költött lobbira, míg 2023-ra ez az összeg 5,5-6,7 millió euróra emelkedett.
A legnagyobb növekedést a svéd Saab mutatta, amely megduplázta lobbikiadásait, de az Airbus és a Dassault is jelentősen növelte brüsszeli aktivitását.
A személyi állomány növelése világosan kirajzolódik, mint a jövő év egyik markáns trendje. 2024-re a megkérdezett cégek 90%-a jelezte, hogy új munkatársakat állítottak fel brüsszeli irodáikba. A Thales például lenyűgöző mértékben, három és félszeresére emelte lobbistái számát, míg a Leonardo a képviselői létszámát háromról öt főre növelte. Az amerikai vállalatok is egyre fokozottabb aktivitást mutatnak ezen a téren:
a Lockheed Martin 2023 májusában regisztrált az EU lobbinyilvántartásában, és már két képviselője dolgozik az Európai Parlamentben.
A geopolitikai instabilitás, különösen Donald Trump ismételt elnöki ambíciói, új kihívások elé állítják az európai országokat, akik kénytelenek újragondolni védelmi stratégiáikat. Az államoknak mérlegelniük kell, hogy fokozzák-e amerikai fegyvervásárlásaikat, vagy inkább az EU-n belüli önálló védelmi kapacitásaik megerősítésére összpontosítanak. Ezzel párhuzamosan a védelmi iparhoz kapcsolódó tanácsadó cégek piaca is dinamikusan bővül. Olyan cégek, mint a Rud Pedersen és a C&V Consulting, egyre inkább szolgáltatásokat nyújtanak informatikai és pénzügyi vállalatok számára, ahogy ezek a szektorok is belépnek a védelmi piacra.
Brüsszel lobbivilágát továbbra is néhány meghatározó szereplő uralja, így az Only Forward, a Logos Public Affairs vagy a védelmi ipari érdekeket képviselő EUTOP Europe és Euralia. Ugyanakkor új belépők is megjelentek, bár a piac továbbra is az évek óta aktív tanácsadó cégek kezében maradt.